Sobota 15.08.2020
Dnes má meniny 
Marcela
°C
15.06.2020 10:20

Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu pri klimatickom zákone EK


Ilustračná snímka.


Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu a nezmenilo ani ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality pri klimatickom zákone z dielne Európskej komisie (EK). Ten má nastaviť rámec pre krajiny Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.


Uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Reagovalo tak na mimovládne organizácie a iniciatívy, ktoré žiadali opravu zverejnenej pozície Slovenska ku "klimatickému nariadeniu". Tvrdili, že vláda odmietla priebežnú kontrolu cieľov a nezvyšuje ambície na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040.

Envirorezort uviedol, že im nie je jasné, čo sa myslelo pod priebežnou kontrolou cieľov. Pripomína, že každé plnenie legislatívy na európskej a národnej úrovni je systematicky sledované. „V prípade ich neplnenia dochádza napríklad k infringementom. Teda mechanizmus kontroly je stanovený,” podotkli z ministerstva.

„Slovenská republika je aktívna v diskusii na európskej úrovni, pretože zvyšovanie cieľov je potrebné dosiahnuť na medzinárodnom poli,” uvádza ministerstvo. Predpokladá tiež, že nízkouhlíková stratégia, ktorá bola schválená v minulom roku, prejde revíziou. Kľúčovým podľa envirorezortu bude rok 2024, keď prebehne globálne hodnotenie cieľov podľa parížskej dohody. Na MŽP sú presvedčení, že nová stratégia tak bude výrazne ambicióznejšia.

Klimatický zákon EK má za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v súlade s parížskou dohodou. Návrh nariadenia obsahuje opatrenia, ktoré umožnia pravidelnú kontrolu dosahovania cieľov na základe najnovšieho vedeckého výskumu. Dôležitým prvkom je stanovenie cieľa pre zníženie emisií do roku 2030. Pokrok členských štátov by mal byť monitorovaný každých päť rokov. V klimatickom zákone sa zdôrazňuje spravodlivá transformácia, adaptačné opatrenia a budovanie odolnejšej spoločnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2017
Envirorezort rozšíri národný zoznam území európskeho významu
Ochrana prírody a zachovanie biodiverzity – bohatstva rastlinných a živočíšnych druhov bude na Slovensku účinnejšia. Do európskej sústavy chránených území NATURA 2000 pribudne 169 lokalít s výmerou takmer 32 tisíc hektárov.
viac
10.11.2017
Vlastníci nehnuteľností by sa mali povinne pripojiť na kanalizácie
Vlastníci nehnuteľností by sa mali do konca roka 2021 povinne pripojiť na verejnú kanalizáciu, pokiaľ je to technicky možné a je vybudovaná. Malo by sa to týkať aj tých vlastníkov, ktorí mali doteraz povolenie na žumpu.
viac
11.12.2019
Slovensko nepoľaví v úsilí bojovať proti zmene klímy, tvrdí L. Sólymos
Slovensko nepoľaví v úsilí bojovať proti zmene klímy. Uvedomuje si kroky, ktoré musí urobiť, aby sa čím skôr priblížilo k udržateľnému a obehovému hospodárstvu. Tvrdí to minister životného prostredia László Sólymos, ktorý sa v utorok a stredu (11. 12.) zúčastní na klimatickom samite OSN v Madride.
viac
10.08.2020
Formujte budúcnosť Dohovoru primátorov a starostov v EÚ!
Európska komisia ako jeden z iniciátorov „Dohovoru primátorov a starostov o klíme a energetike v EÚ“ spustila prieskum zameraný na formovanie budúcnosti dohovoru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %