Mladí reportéri po workshope v Tatrách. Snímka zdroj: (archív reportérov).
Mladí reportéri pre životné prostredie zo Slovenska sú opäť svetoví! V medzinárodnej súťaži Young Reporters for the Environment (YRE) 2022 získali v obrovskej konkurencii dve 1. miesta, dve 2. miesta a jedno 3. miesto.
Tento rok sa do medzinárodného kola zapojilo rekordných 37 krajín. Porotcovia tak mali možnosť vyberať z celkovo 230 prác, ktoré zvíťazili v národných kolách (do tých bolo tento rok zaslaných vyše 200 000). Zo Slovenska postúpilo celkom 11 prác, z čoho sa následne 9 prebojovalo do užšieho finále. To sa konalo v Kodani a medzinárodná porota udelila našim Mladým reportérom pre životné prostredie dve 1. miesta, dve 2. miesta a jedno 3. miesto.
Videá, články a fotografie na rôzne témy
Každoročne hodnotí porota zložená z profesionálov v oblasti environmentálnej žurnalistiky, spoločenskej zodpovednosti firiem a vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj články, fotografie a videá, ktorých hlavnými témami sú znečistenie, ochrana voľne žijúcich živočíchov, nárast ničivých požiarov, ale aj problém klimatickej úzkosti. Za Slovensko boli tento rok prvým miestom ocenené Cintia Izabela Mrvová a Hana Holbusová s článkom Netopiere nestratili svoje útočisko a Hana Noščáková s foto-príbehom Žabie taxi. Druhé miesto získali Hanka Zubová s videom (Ne)bojácna záchranárka a Mária Jánošíková s videom Myslíme to s ochranou prírody na Slovensku vážne? Tretie miesto si vyslúžil Michal Mazánik s článkom Skončí sa pokoj v ZátOKe pOKoja?
Venujú sa najmä lokálnym témam
Pravidlom číslo jedna v programe je, aby sa reportéri venovali lokálnym témam. “To, čo trápi ich osobne alebo širšiu skupinu ľudí z obce alebo mesta,” uviedla Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne a zároveň koordinátorka programu. Okrem toho boli v minulosti reportéri zapojení aj do medzinárodnej kampane Litter Less pre menej odpadu, kde dominovali odpadové témy, najmä v zmysle podpory lepšieho triedenia a minimalizácie odpadu. “Veľmi sa teším, že na Slovensku rastie generácia mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú a venujú sa aj nie práve najlákavejším témam, ako sú napríklad odpady,” uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie a marketingu OZV ENVI - PAK a zároveň členka slovenskej poroty. “S reportérmi spolupracujeme už dlhodobo a každým rokom je vidieť pokroky nielen vo výbere tém, ale aj v ich samotnom spracovaní,” dodala Kretter.
Nie je to iba o oceneniach
Program nie je len o popredných miestach v hodnotení, ale podľa slov Medalovej aj o príležitosti pre mladých ľudí získať mix zručností v oblasti životného prostredia, žurnalistiky a všímavého občianstva. Práve to môže do spoločnosti priniesť rôzne dôležité témy. “Napríklad Mária Jánošíková s tohtoročným oceneným videom Myslíme to s ochranou prírody na Slovensku vážne?, otvorila veľmi dôležitú tému. Spracovala problém navrhovaného zníženia stupňa ochrany zo štvrtého na druhý v území chatovej osady Čierny potok v Súľovských skalách,” povedala Medalová s tým, že vývoj situácie v danom území budú pozorne sledovať.
Majú za sebou už 13 rokov fungovania a plány do budúcna
Mladí reportéri sú na Slovensku od roku 2009 a aktuálne je do projektu zapojených 31 škôl. “Treba ale povedať, že program je pre pedagógov a žiakov - reportérov náročný a je úplne na ich zvážení, či a ako aktívne sa v danom školskom roku zapoja. Chce to každý rok vytipovať vhodných žiakov, a potom ich metodicky viesť, prípadne im pomôcť kontaktovať samosprávy, odborníkov či médiá,” priblížila fungovanie projektu Medalová. Ako ďalej prezradila, nadšenie im podľa jej slov v tíme nechýba a radi by sa z dobrovoľníckeho fungovania postupne prehupli do toho profesionálneho. “V posledných rokoch nám pomáha predovšetkým OZV ENVI - PAK, aj vďaka ich podpore vieme organizovať vzdelávacie podujatia pre reportérov a pedagógov,” uzavrela Medalová.