Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
30.01.2023 04:15

Škôlky v mestských častiach budú stáť od 50 do 90 eur mesačne


Ilustračná snímka.


Mestské časti hlavného mesta pristupujú k zvýšeniu poplatkov v materských školách, ktoré sú v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Poplatky za škôlky sa budú pohybovať od 50 do 90 eur mesačne na jedno dieťa.


"Dôvodom zvyšovania poplatkov je najmä zavedenie daňového bonusu, ktorý znižuje rozpočty mestských častí," vysvetlila hovorkyňa Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislava (RZ MČ BA) Patrícia Somorovská.

Argumentuje ďalej, že zvýšenie poplatkov, vynútené tiež ďalšími opatreniami centrálnej moci a takisto infláciou a rastom cien energií, je pre samosprávy jediným prostriedkom, ako predísť k obmedzeniu či zatváraniu materských škôl. "Aj po zvýšení poplatkov však budú mať rodiny viac peňazí ako predtým. Zvýšenie poplatkov v škôlkach, v družinách a za obedy totiž nie je také vysoké, ako zvýšenie daňového bonusu a detských prídavkov," dodala Somorovská.

Niektoré mestské časti už o zvýšení poplatkov rozhodli, iné toto rozhodnutie čaká počas mesiacov január a február. "Napríklad mestská časť Jarovce už schválila zvýšenie poplatku na 70 eur, v Čunove je poplatok 75 eur, v Podunajských Biskupiciach sa pripravuje zvýšenie na zhruba 60 eur mesačne,“ uviedla Somorovská. Dodala, že k vyšším poplatkom než je priemer zrejme pristúpia najmä centrálne a väčšie mestské časti, v ktorých je väčší tlak na neustále rozširovanie kapacít materských škôl.

Hovorkyňa bratislavského regionálneho združenia takisto uistila, že mestské časti pripravujú kompenzačné opatrenia a zľavy pre rodičov, ktorých sa daňový bonus netýka, pretože nemajú zdaniteľný príjem.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.02.2022
Zber kuchynského bioodpadu na jar rozšíria do ďalších mestských častí
V Bratislave rozšíria na jar zber kuchynského bioodpadu do ďalších mestských častí. V marci sa zapojí Záhorská Bystrica, v apríli Karlova Ves a Dúbravka.
viac
22.02.2023
V Trenčíne stúpnu poplatky za škôlky, školský klub detí i krúžky v CVČ
Trenčania si za umiestnenie detí v materských školách a za školské kluby detí od marca priplatia. Od septembra stúpnu aj poplatky za krúžky v centre voľného času (CVČ) v pôsobnosti mesta.
viac
15.03.2023
Petržalka zvyšuje príspevok za škôlku, rovnako ako niektoré iné MČ
Bratislavská Petržalka sa pridáva k samosprávam, ktoré zvyšujú príspevok na materskú školu. Ten bude po novom 75 eur na mesiac za jedno dieťa.
viac
12.05.2023
Starostovia vítajú viac peňazí pre MŠ, no vidia i problém pre mesto
Starostovia bratislavských mestských častí vítajú legislatívnu zmenu, ktorá im prinesie viac peňazí pre materské školy (MŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %