Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
21.08.2020 03:30

Šaľa zatiaľ nemá doriešený zber a spracovanie kuchynského odpadu


Ilustračná snímka.


Mesto Šaľa zatiaľ nemá doriešenú problematiku zberu kuchynského bioodpadu a hľadá najvhodnejšie riešenia pre obyvateľov mesta.


„Zvažujeme dva spôsoby konečného spracovania tohto odpadu. Obidva nesú so sebou množstvo technických aj organizačných opatrení, ktoré môžu proces predražiť, najmä dovozná vzdialenosť kompostárne alebo bioplynovej stanice, či povinnosť hygienizácie pred kompostovaním,“ povedala hovorkyňa mesta Dajana Hanesová.      

Samotný zber bude realizovaný prostredníctvom špeciálnych nádob. Do domácností budú zabezpečované vedierka a kompostovateľné vrecká, na stojiská kontajnerov pribudnú špeciálne zberné nádoby. Tie bude potrebné po každom zbere čistiť a hygienizovať. „Zákon určuje minimálnu frekvenciu vývozu raz za 14 dní, predpokladáme však, že interval vývozu bude musieť byť častejší,“ potvrdila Hanesová. V domácnostiach sa hygiena podľa jej slov dá zabezpečiť zberom kuchynského bioodpadu do kompostovateľných vreciek i vhodných odvetraných vedierok, na stojiskách kontajnerov však budú musieť byť nádoby po každom zbere vyčistené a dezinfikované.      

Po zbere bude musieť kuchynský odpad prejsť hygienizáciou v prípade, ak bude zhodnocovaný v kompostárni. Ďalšou možnosťou je zhodnotenie v bioplynovej stanici, kde však rôznorodé zloženie kuchynského odpadu môže byť dôvodom, že ho tieto zariadenia budú len neradi prijímať na spracovanie. „Pri súčasnej disciplíne v separovaní odpadov v našom meste, hlavne na sídliskách, bude náročné dosahovať čistotu kuchynského odpadu v kvalite vhodnej na ďalšie spracovanie,“ dodala Hanesová.      

Pri zodpovednom prístupe obyvateľov k triedeniu kuchynského odpadu zákonite príde podľa jej slov k zníženiu množstva zvyškového odpadu a tým možno aj k úspore istej časti nákladov, ktoré sa môžu využiť na zavedenie a uskutočňovanie zberu kuchynského odpadu. „To však ukáže až prax, o akú časť pôjde a o koľko viac financií bude potrebné vynaložiť oproti súčasnému stavu,“ vyjadrila sa k zvýšeniu nákladov na odpadové hospodárstvo Hanesová.      

Zavedenie zberu kuchynského odpadu si v začiatkoch vyžiada vstupnú investíciu na zakúpenie vedierok a zberných nádob. Samospráva preto podľa slov hovorkyne počíta s tým, že aj s ohľadom na zvýšenie zákonného poplatku a povinnosti upraviť odpady pred skládkovaním sa v budúcom roku zvýšia náklady mesta na zabezpečenie služieb v odpadovom hospodárstve, čo sa premietne aj do poplatkov za komunálne odpady.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2020
Prešov plánuje zber bioodpadu od júla budúceho roka
Mesto Prešov považuje za reálne začať so separovaním kuchynského bioodpadu od januára 2021 tak, aby systém fungoval plynulo.
viac
14.08.2020
Zber bioodpadu by mali hornonitrianske samosprávy zvládnuť na zhruba 50 percent
Novú povinnosť v podobe zberu kuchynského bioodpadu by mali od začiatku budúceho roka zvládnuť hornonitrianske samosprávy na menej ako 50 percent.
viac
29.01.2021
Za prvý mesiac vyzbierali v Beluši 3 tony kuchynského odpadu
Ešte v roku 2019 obec Beluša zabezpečila do domácností v rodinných domoch kompostéry, čím si mohla uplatňovať výnimku a neuskutočňovať tento zber. Od 1. januára 2021 sa ale časť výnimiek zrušila a obec musela riešiť zber kuchynského odpadu v komplexnej bytovej výstavbe.
viac
26.07.2021
Triedenie kuchynského odpadu odštartovalo v Brezovej pod Bradlom
Menej skládkovaného odpadu, splnenie legislatívnych požiadaviek a efektívnejšie využívanie bioodpadu ako suroviny. To sú dôvody, pre ktoré triedenie kuchynských odpadov z domácností odštartovalo aj v Brezovej pod Bradlom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %