Utorok 31.03.2020
Dnes má meniny 
Benjamín
°C
14.02.2020 11:15

Šaľa plánuje založiť sociálny podnik


Snímka zdroj: (sala.sk).


Mesto Šaľa plánuje založiť sociálny podnik. Mestskí poslanci poverili primátora Jozefa Belického prípravou dokumentov na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré by mal predložiť na marcové zasadnutie zastupiteľstva.


Podľa prednostky mestského úradu Jany Nitrayovej by sa v predmete činnosti sociálneho podniku nachádzali obsluha kamerového systému, monitorovanie systému funkčnosti verejného osvetlenia i systému napĺňania nádob polopodzemných kontajnerov, upratovacie a čistiace práce, drobné komunálne činnosti.       

Mesto Šaľa aktuálne prevádzkuje chránenú dielňu v priestoroch mestskej polície. V dvojzmennej prevádzke v nej pracuje osem pracovníkov so zdravotným postihnutím, ktorí obsluhujú kamerový monitorovací systém. „Pomocou týchto ľudí by sme vedeli zabezpečiť aj monitoring stavu verejného osvetlenia či polopodzemných kontajnerov,“ uviedla Nitrayová.      

Založenie sociálneho podniku umožňuje zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý platí od mája 2018. Cieľom zákona je zvyšovanie zamestnanosti a úprava systému podpory z verejných zdrojov. Podmienkou schválenia sociálneho podniku je jeho udržateľnosť počas dvoch rokov, predložený podnikateľský zámer spoločnosti aj s dôrazom na investície do spoločnosti s výhľadom na dva roky.       

Na Slovensku je registrovaných 83 sociálnych podnikov. „Šaľa chce založiť integračný podnik, čo je jeden z typov takýchto podnikov. Zákon umožňuje zamestnať nielen zdravotne znevýhodnených ľudí, ale aj ľudí nad 50 rokov, bezdomovcov alebo absolventov škôl, ktorí sú znevýhodnení na trhu práce,“ povedala Ingrid Ujváriová, riaditeľka odboru sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2017
V obecnom sociálnom podniku chcú vyrábať ľudové kroje
Obec Rejdová v okrese Rožňava chce vytvoriť sociálny podnik, ktorý sa bude zaoberať šitím ľudových krojov. Starostka obce Slávka Krišťáková tvrdí, že chcú vyťažiť z toho, že sú obcou, ktorá je známa folklórom.
viac
28.04.2018
Do jarných brigád v meste sa zapojili aj ľudia bez domova
Vyčistený lesík pri zimnom štadióne a 82 vriec s vyzbieraným odpadom zostali po brigáde, ktorú tento týždeň zorganizovala šalianska radnica spoločne s ľuďmi bez domova. Šesť z nich, spolu s ďalšími dvoma brigádnikmi, upratovalo priestor v okolí Váhu.
viac
24.07.2019
V Žiline otvorili chránenú dielňu pre pacientov so sklerózou multiplex
Združenie sclerosis multiplex Nádej (ZSMN) otvorilo v poradí tretiu chránenú dielňu na Slovensku, tentoraz v Žiline. Zariadenie má slúžiť ako stacionár i kreatívne centrum. TASR o tom v stredu informovala predsedníčka ZSMN Jaroslava Valčeková.
viac
28.12.2019
Mestský sociálny podnik sa bude venovať stavebným prácam a výrobe paliet
Sociálny podnik mesta Svidník, ktorého založenie na poslednom rokovaní schválili mestskí poslanci, sa bude venovať drobným stavebným prácam, výrobe paliet na kúrenie a ďalším činnostiam.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %