Utorok 31.03.2020
Dnes má meniny 
Benjamín
°C
05.08.2019 11:25

S komunitným kompostoviskom by mal súhlasiť majiteľ pozemku i domácnosti


Ilustračná snímka, zdroj: Odpady-Portal.sk


Pred zriadením komunitného kompostoviska je vhodné získať súhlas vlastníka pozemku, kde bude kompostovisko stáť. Súhlasiť by mala aj nadpolovičná väčšina domácností, ktorých sa zriadenie kompostoviska bezprostredne dotýka.


Predísť tak možno prípadným problémom v budúcnosti, radí Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré k problematike vydalo aj leták.       

Dôležité je tiež zvážiť vhodné umiestnenie kompostoviska. Nemalo by tvoriť prekážku na ceste ani byť v bezprostrednej blízkosti detských ihrísk a športovísk. Nevhodnými miestami na kompostovisko sú tiež ochranné pásma vodného zdroja i zaplavené a zamokrené pozemky.       

Občania by mali myslieť aj na zabezpečenie kompostoviska pred hlodavcami či inými zvieratami. Hrozbou sú tiež vandali, pripomína ďalej ministerstvo.       

Podľa envirorezortu je vhodné určiť si človeka, ktorý bude za kompostovanie zodpovedný. "Uzamknutím kompostéra zabránime vhadzovať biologický odpad nevyškoleným osobám," radí ministerstvo.       

Ak komunitné kompostovanie reguluje miestne Všeobecne záväzné nariadenie o komunálnom odpade a drobnom stavebnom odpade (VZN), rezort odporúča riadiť sa týmto ustanovením.       

Komunitné kompostovanie vykonáva skupina ľudí alebo domácností s cieľom spoločne kompostovať vlastné biologické odpady. Podľa rezortu ide o výborný a jednoduchý spôsob, ako eliminovať odpad. Vhodný je pre obyvateľov, ktorí majú malé záhrady alebo žijú v bytových domoch. Ako uvádza ministerstvo, okrem zníženia odpadu je výhodou aj získanie kvalitného hnojiva.      

Komunitne kompostovanie TU

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
V Kocuranoch vyrástla skládka stavebného odpadu, rieši ju polícia
Na súkromnom pozemku v intraviláne obce s viacerými vlastníkmi sa okrem stavebnej sute nachádzajú aj plastové rámy od okien či farby. Skládkou sa už zaoberá aj polícia.
viac
19.10.2017
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch
Po novele zákona o ovzduší včera (18. 10.) poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
viac
01.08.2019
Začína výstavba nového komunitného centra v Detve
V júli 2019 začalo mesto Detva realizovať projekt pre rozvoj služieb občanom, výstavbu novej multifunkčnej budovy komunitného centra.
viac
12.08.2019
Čierne skládky treba nahlasovať, apeluje ZMOS, MŽP ich rieši odpadovou politikou
Všímavosť ľudí považuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pri čiernych skládkach za dôležitú. „Včasné odstránenie čiernej skládky je omnoho lacnejšie, ako jej neskoršia, finančne drahá likvidácia s problematickým dokazovaním jej pôvodcu,“ pripomenul hovorca združenia Michal Kaliňák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %