Štvrtok 01.10.2020
Dnes má meniny 
Arnold
°C
25.08.2016 02:30

Rómovia z Coburgovej ulice si svojpomocne budujú ihrisko minifutbalu


Snímka zdroj: (trnava.sk).


Riešenie rómskej problematiky je dlhodobý proces a mesto Trnava sa snaží postupovať v tejto veci koncepčne. Coburgova ulica patrila v minulosti k najkrajším a najobľúbenejším lokalitám v Trnave.


Z niekdajšej slávy ostali dnes už len ruiny a ulica sa v priebehu minulých desaťročí stala domovom rómskej komunity. Hoci sú niektoré jej časti už upravené a vynovené, sú tu i miesta, na ktorých sa zastavil čas. Informoval o tom hovorca mesta Pavol Tomašovič.      

„V roku 2013 bola v Trnave v rámci mestského zastupiteľstva zriadená komisia pre riešenie problematiky neprispôsobivých občanov. Jej terajší predseda Jozef Čavojský navrhuje zmeniť výraz neprispôsobiví na sociálne slabí, pretože všetkých Rómov nemožno označiť za problematických. Mnohí z nich pracujú, starajú sa o deti a dbajú na ich školskú dochádzku,“ vysvetlil. Podľa jeho ďalších slov im však životné podmienky bránia v tom, aby sa dokázali lepšie integrovať. S cieľom pomôcť im boli v uplynulých mesiacoch zozbierané podnety občanov žijúcich na Coburgovej a niektoré z ich pripomienok sa už začali realizovať - inštalácia spŕch, oprava kanalizácie či výsadba stromov.      

Na Coburgovej v súčasnosti žije takmer 250 ľudí, z toho väčšina sú školopovinné deti, ktoré navštevujú neďalekú Základnú školu Maxima Gorkého. Dosahujú o niečo slabšie študijné výsledky, no nájdu sa medzi nimi i veľmi šikovné deti. Úspešné sú najmä v aktivitách spojených s hudbou a spevom. „Najlepšou formou, ako sociálne slabým spoluobčanom pomôcť, je začať pracovať práve s mladou generáciou. Jednou z možností môže byť otvoriť im cestu k športu a obzvlášť futbalu, pretože sú v tejto oblasti prirodzene talentovaní,“ uviedol hovorca.      

Ako povedal, v rámci snáh o integráciu sociálne slabých spoluobčanov sa zo spoločnej iniciatívy Čavojského a mesta Trnava uskutočnila v pondelok (22. 8.) na tejto ulici dobrovoľná brigáda. Obyvatelia Coburgovej ulice si postupne upravia priestor, ktorý bude slúžiť ako ihrisko na minifutbal. „Mesto poskytlo krovinorezy, náradie a kontajner na odpad, ostatné práce si zabezpečujú tamojší občania svojpomocne,“ zdôraznil Tomašovič.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.12.2016
Dva nové portály radnice sú vianočným darčekom pre občanov
Dva nové špecializované portály, ktorých cieľom je zvýšiť transparentnosť a otvorenosť samosprávy, zavádza mesto Trnava ako vianočný darček pre svojich obyvateľov.
viac
06.06.2017
Trnava sa stala Európskym mestom stromov 2017
Mesto úspešne rieši problém s nedostatkom prírodného zázemia intenzívnou výsadbou stromov priamo v meste. Za túto snahu a starostlivosť o zeleň udelila Trnave Európska arboristická rada (EAC) titul Európske mesto stromov 2017.
viac
01.03.2019
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave odštartuje Týždeň slovenských knižníc
Týždeň slovenských knižníc v Trnavskom kraji slávnostne otvoria v Trnave v pondelok 4. marca. Súčasťou bude vyhlásenie vedomostnej a výtvarnej súťaže pre deti základných škôl s názvom M. R. Štefánik a my po jeho stopách, ako aj beseda s básnikom Ivanom Štrpkom.
viac
16.03.2020
Mesto vypísalo výzvu na humanizáciu obytného priestoru Vodáreň dvor
Výzvu na predkladanie ponúk pre podlimitné zákazky na predmet zákazky Humanizácia obytného priestoru Vodáreň dvor číslo 2 zverejnilo mesto Trnava vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %