Streda 01.02.2023
Dnes má meniny 
Tatiana
°C
26.01.2021 01:15

Rok 2021 bude bez Európskeho hlavného mesta kultúry


Na snímke Katedrála sv. Juraja na námestí Najsvätejšej trojice v Temešvári.


Súčasná situácia neumožňuje priebeh plánovaných aktivít európskych hlavných miest kultúry 2021, a preto sa titul EHMK Nového sadu presúva na rok 2022 a v prípade miest Temešvár a Elefsina sa titul presunul na rok 2023.


Mestám Temešvár (Rumunsko), Elefsina (Grécko) a Nový Sad (Srbsko), ktoré získali titul EHMK 2021 priniesla pandémia počas roka 2020 roka vysokú mieru neistoty takmer vo všetkých oblastiach príprav, či už hovoríme o finančnej perspektíve projektov ako aj celkovom zabezpečení projektu. V čase keď sa všetky prípravy mali zintenzívňovať a zrýchľovať, nastal presný opak. Lockdown, cestovné obmedzenia, znižovanie počtu návštevníkov na jednotlivých podujatiach v prípade predchádzajúcich EHMK až po celkové rušenie kultúrnych akcií výrazne spomalili prípravné práce až európska komisia rozhodla o posunutí jednotlivých titulov.

Taktiež mestá Rijeka (Chorvátsko) a Galway (Írsko), ktoré spája spoločný titul Európske hlavné mesto kultúry 2020 a zároveň pandémia koronavírusu výrazne zasiahla momentálna situácia, čo sa následne odrazilo na celkovom priebehu aktivít. Rijeka a Galway boli pandémiou zasiahnuté snáď najviac, vzhľadom na to, že ešte len v rozbehu museli pozastaviť takmer všetky svoje plánované aktivity. Aj preto Európska komisia ešte v auguste 2020 navrhla predĺžiť trvanie projektu do 30.apríla 2021, vzhľadom na to, že im nebolo umožnené implementovať množstvo aktivít a zúročiť tak niekoľkoročnú prípravu, ktorá predchádzala tomuto projektu.

Rok 2021 bude bez Európskeho hlavného mesta kultúry. Titul EHMK Nový Sad bol presunutý na rok 2022 a v prípade miest Temešvár a Elefsina sa titul presunul na rok 2023. Ak to situácia umožní rok 2022 prinesie 3 tituly EHMK, ktoré budú patriť mestám Kaunas (Litva), Esch (Luxemburgsko) a Nový Sad (Srbsko) a rok 2023 nám spolu predstaví tri európske mestá s titulom EHMK - Veszprém (Maďarsko), Temešvár (Rumunsko) a Elefsina (Grécko).

Získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry je vynikajúcou príležitosťou pre mestá, ktorým následne pomáha k zmene imidž, k zviditeľneniu, podpore cestovného ruchu a celkovo prehodnoteniu postoja miestnych štruktúr na vplyv a rozvoj miest prostredníctvom kultúry. Získanie tohto titulu má dlhodobý vplyv nielen na kultúru, ale aj sociálny a ekonomický aspekt rozvoja mesta a regiónu. Preto veríme, že po odznení pandemickej situácie vo svete a obnovení plánovaných aktivít v rámci jednotlivých projektov budú mestá, ktoré získali titul Európske hlavné mesto kultúry jednými z hlavných aktérov opätovného naštartovania ozdravných procesov nielen v kultúre.

Viac informácií o jednotlivých EHMK mestách nájdete TU

Autor: (cedslovakia.eu)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.02.2020
Žilina bude pripravovať prihlášku na Európske hlavné mesto kultúry
Mesto Žilina sa bude pripravovať na prihlásenie sa do výzvy na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026. Po prvom kole konzultácií s kultúrnou obcou a kľúčovými partnermi v meste, zámer prípravy a predloženia prihlášky v utorok 18. februára odobrili žilinskí mestskí poslanci na svojom rokovaní.
viac
02.05.2020
Hlohovec a Trnava budú konkurentmi v boji o titul EHMK 2026
Susediace mestá Hlohovec a Trnava, ktoré od seba delí dvadsať kilometrov, budú konkurentmi v boji o získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Informujú o tom na svojich webových stránkach.
viac
05.11.2021
Bez Trenčianskych Teplíc by to nešlo
Finálový boj Trenčína o titul Európske hlavné mesto kultúry vrcholí.
viac
11.12.2021
Historický úspech! Trenčín sa v roku 2026 stane Európskym hlavným mestom kultúry
Kandidatúra krajského mesta na tento prestížny titul spojila celý región. Podporu a súčinnosť vyjadrovali starostovia, primátori, študenti, umelci i široká verejnosť naprieč celým Trenčianskym krajom. Výsledky boli vyhlásené na sociálnych sieťach Ministerstva kultúry SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %