Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
24.02.2020 11:20

Žilina bude pripravovať prihlášku na Európske hlavné mesto kultúry


Snímka zdroj: (msú).


Mesto Žilina sa bude pripravovať na prihlásenie sa do výzvy na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026. Po prvom kole konzultácií s kultúrnou obcou a kľúčovými partnermi v meste, zámer prípravy a predloženia prihlášky v utorok 18. februára odobrili žilinskí mestskí poslanci na svojom rokovaní.


Okrem toho poslanci schválili mimoriadny vklad 100 tisíc eur do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra na zabezpečenie procesov súvisiacich s prípravou prihlášky a podporných aktivít zameraných na zapojenie obyvateľov, expertov a medzinárodných partnerov.

Mesto Žilina si od kandidatúry na titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2026 sľubuje podporu a rozvoj kultúrnych a spoločenských inštitúcií, vrátane získania nevyhnutných investícií zo štátneho rozpočtu a z Európskej únie. „Kandidatúra nám okrem možností na zviditeľnenie mesta, ale aj posilnenie jeho identity poskytne v širšom kontexte priestor na vysporiadanie sa prostredníctvom kultúrneho programu s náročnými témami minulosti a súčasnosti,“ priblížil primátor Peter Fiabáne.

Ako dodal, veľké očakávania sa viažu aj na rozvoj cestovného ruchu, na podporu zveľadenia verejných priestorov a kvalitu života v meste, na rozvoj kreatívneho podnikania, vzťahov na úrovni mesta, kraja, Európy, medzikultúrneho, akademického a súkromného prostredia.

„Proces prípravy na kandidatúru na Európske hlavné mesto kultúry môže nám Žilinčanom pomôcť dopátrať sa k odpovediam na otázky typu „Kto sme? Kam kráčame? Kým by sme chceli byť?“ a najmä získané poznatky konfrontovať s európskym kontextom,“ podotkol predseda komisie kultúry, cestovného ruchu a miestneho rozvoja pri Mestskom zastupiteľstve v Žiline Ján Ničík.

V roku 2026 bude titul Európskeho hlavného mesta kultúry niesť jedno slovenské a jedno fínske mesto. Držiteľ titulu pri plnení všetkých podmienok získa aj peňažnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur, ktorú Európska komisia udelí najneskôr do konca marca 2026.

Ministerstvo kultúry zverejnilo výzvu na predkladanie prihlášok na Európske hlavné mesto kultúry v Slovenskej republike dňa 17. decembra 2019. Slovenské mestá s ambíciou uchádzať sa o titul, sa môžu prihlásiť najneskôr do 31. októbra 2020, pričom mesto musí pripraviť novú dlhodobú kultúrnu stratégiu.

Autor: (Vladimír MIŠKOVČÍK, hovorca mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.12.2017
Košice získali titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019
Primátor mesta Košice Richard Raši v írskom Sligu, ktoré je aktuálnym Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, prevzal od zástupcov Európskeho dobrovoľníckeho centra so sídlom v Bruseli titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva – Košice 2019.
viac
09.12.2018
Košice si už prevzali titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019
Pomyselnú štafetu a titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva si Košice prevzali počas týždňa prostredníctvom námestníčky primátora Renáty Lenártovej a riaditeľa organizácie Košice – Turizmus Miloslava Klímu.
viac
18.12.2019
Slovenské mestá sa môžu prihlasovať do akcie Európske hlavné mesto kultúry
Ministerstvo kultúry SR v utorok na webe zverejnilo výzvu na podávanie prihlášok do akcie Európskej únie (EÚ) Európske hlavné mesto kultúry v SR na rok 2026. Výzva platí do konca októbra 2020 a slovenský víťaz bude známy najneskôr v decembri 2021.
viac
11.01.2020
Informačný deň - Európske hlavné mesto kultúry 2026
Ministerstvo kultúry SR informuje mestá a obce s ambíciou uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry – Slovenská republika 2026 o programe Informačného dňa, ktorý sa uskutoční 17. januára 2020 v priestoroch ministerstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %