Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
01.04.2021 01:25

Revúca sa chce stať Mestom kultúry 2022


Ilustračná snímka: (tasr).


Oživiť verejné priestory Revúcej a jej partnerských obcí v Gemeri cez umenie a kultúru je cieľom kandidatúry tohto okresného sídla na Mesto kultúry 2022.


Informovalo o tom vedenie samosprávy s tým, že chcú vytvoriť akúsi „obývačku na ulici“, ktorá motivuje obyvateľov vymaniť sa z pasivity konzumnej spoločnosti a takzvanej „papučovej kultúry“.

„Revúca využila príležitosť podať kandidátsky projekt na Mesto kultúry 2022 spoločne s viacerými lokálnymi a regionálnymi partnermi. Teraz čakáme, ako Fond na podporu umenia náš projekt vyhodnotí a či postúpime medzi tri mestá, ktoré budú mať šancu projekt v priebehu roka 2021 lepšie rozpracovať a získať na to dotáciu vo výške 10 000 eur,“ povedal primátor Július Buchta s tým, že výsledok by mali vedieť v druhej polovici mája.

Jednou z piatich nosných dramaturgických tém kandidátskeho projektu má byť sci-fi román z 19. storočia o ceste na Mesiac Hviezdoveda, ktorého autorom je Gustáv Reuss. Ďalšími témami projektu sú školstvo a pedagogika, inklúzia hendikepovaných a marginalizovaných komunít, ekológia a krajinotvorba či putovanie po tematických trasách regiónu Gemer.

„Tieto témy najviac vystihujú genius loci mesta ako súčasti regiónu a ich umelecké i kultúrne stvárnenie vie priniesť zaujímavé oživenia počas roka 2022. Plánovací proces prebiehal participačne od leta 2020 a jeho výsledkom je návrh približne 170 podujatí a akcií, ktoré by mali oživiť mesto a región Gemer v roku 2022,“ priblížila Karin Kilíková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Revúca, ktorá bola poverená vedením prípravných prác kandidátskeho projektu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Práce na príprave Európskeho summitu regiónov a miest finišujú
Prípravy a organizačné práce v súvislosti so siedmym Európskym summitom regiónov a miest, ktorý sa bude v hlavnom meste konať 8. a 9. júla, pomaly finišujú. Na neformálnom stretnutí v pondelok 6. júna to uviedla riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
viac
28.01.2017
Európa pre slovenské mestá a regióny
Mestá a regióny Európsku úniu mimoriadne zaujímajú. Prečo? Lebo, ako sa hovorí, tím je taký silný ako jeho najslabší článok. Ak sa teda systematicky a rozumne sústreďuje pozornosť aj na tých slabších, posilní to aj celok.
viac
06.03.2019
Stará Ľubovňa chce uspieť v boji o titul Mesto kultúry 2020
Stará Ľubovňa sa uchádza o titul Mesto kultúry 2020. V rámci dotačného programu Fondu na podporu umenia (FPU) sa spolu s Novými Zámkami a Spišskou Novou Vsou dostala do finálovej trojice.
viac
02.05.2020
Hlohovec a Trnava budú konkurentmi v boji o titul EHMK 2026
Susediace mestá Hlohovec a Trnava, ktoré od seba delí dvadsať kilometrov, budú konkurentmi v boji o získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Informujú o tom na svojich webových stránkach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %