Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.11.2021 08:45

Projekt SaveGREEN sa zameria na ekokoridory pre cicavce či vodné zvieratá


Snímka zdroj: (tasr).


Nový projekt SaveGREEN sa chce zamerať na funkčnosť ekologických koridorov nie len pre šelmy, ale aj pre menších cicavcov, vodných a na vodu viazaných živočíchov a hmyz. Taktiež plánujú mapovať výskyt týchto zvierat.


Tento projekt by mal v budúcnosti uľahčiť plánovanie výstavby rýchlostných ciest R2 a R7, ktoré by mali ísť cez územie Podpoľania a Novohradu. Informovala o tom hovorkyňa World Wide Found for Nature (WWF) Slovensko Andrea Settey Hajdúchová.

„Teraz sa sústredíme na sledovanie funkčnosti migračných trás a tiež opatrení, ktoré majú pomáhať živočíchom v migrácii. Rozširujeme monitoring zo šeliem i na ďalšie skupiny živočíchov,” hovorí projektová manažérka Romana Uhrinová z World Wide Found for Nature (WWF) Slovensko.

Predmetom monitoringu sú druhy európskeho významu, ktoré sú chránené smernicou o biotopoch. Rozdeľovanie prírodných území na menšie ohrozuje stále viac živočíchov, preto sa projekt zameriava na viacero druhov, poukazuje Settey Hajdúchová. Pokračuje, že zánik prepojení medzi časťami prírodných území ohrozuje populácie živočíchov. Tento priebeh ohrozuje aj vodné ekosystémy.

Zmapovanie území s výskytom chránených druhov pomôže v ich ochrane v prípade nových projektových zámerov na výstavbu. Ideálne by pri výstavbe podľa Settey Hajdúchovej bolo, ak by sa neohrozili žiadne živočíchy, v opačnom prípade je potrebné navrhnúť zmierňujúce opatrenia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
Cenu Slovenskej republiky za krajinu udelili mestu Hriňová
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) udelilo 9. novembra 2016, v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica, Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 mestu Hriňová za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
viac
20.10.2020
Ministerstvo vnútra schválilo eurofondový projekt pre SŠHR
Ministerstvo vnútra schválilo štátnym hmotným rezervám eurofondový projekt zameraný na pomoc pri zvládaní pandémie COVID-19.
viac
29.12.2020
Na zlepšenie území v NATURE 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur
Na zlepšenie stavu území sústavy NATURA 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur. Z komunitárnych zdrojov Európskej únie (EÚ) bude pochádzať takmer 10 miliónov eur.
viac
12.01.2021
Projekt LIFE má zlepšiť stav populácie sysľa pasienkového na Slovensku
Medzinárodný projekt LIFE má zlepšiť nepriaznivý stav populácie sysľa pasienkového. Počet jedincov a reprodukčných kolónií by sa mal zvýšiť o 100 percent. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %