Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
12.01.2021 10:20

Projekt LIFE má zlepšiť stav populácie sysľa pasienkového na Slovensku


Syseľ pasienkový (Spermophilus citellus).


Medzinárodný projekt LIFE má zlepšiť nepriaznivý stav populácie sysľa pasienkového. Počet jedincov a reprodukčných kolónií by sa mal zvýšiť o 100 percent. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.


Projekt podporí potravné možnosti pre sysľa. Zameria sa na zabezpečenie vhodného manažmentu plôch s výskytom sysľa, vysádzaním ovocných stromov a tvorbou kvetnatých porastov. Ochranári hovoria, že nízkopočetné kolónie na pokraji vyhynutia budú vhodne prikrmované, napríklad slnečnicou.

Populácia by sa tak na Slovensku mala zvýšiť v desiatich vybraných lokalitách. Obnoviť by sa mali aj biotopy na 185 hektároch, približuje ŠOP. Očakáva aj vytvorenie aspoň 207 hektárov vhodných nových biotopov pre rozšírenie sysľa.

„Počas reštitúcie je plánované založenie minimálne desiatich nových kolónií sysľa pasienkového. Vytvoriť by sa mali materiálno-technické podmienky pre trvalo udržateľný manažment lokalít,” konštatujú ochranári. Predpokladajú aj zvýšenie záujmu verejnosti o ochranu sysľa, využitie ekosystémových služieb pasienkov a podporu takých foriem hospodárenia, ktoré prispievajú k zvýšeniu alebo zachovaniu biodiverzity.

„V rámci projektu LIFE sa plánuje uskutočniť aj reštitúcia druhu na pôvodné lokality (kde bol výskyt zaznamenaný ešte v nedávnej minulosti) pod gesciou ŠOP SR, ktorá bude participovať aj pri viacerých aktivitách na zvyšovanie povedomia verejnosti,” uvádzajú ochranári. Kľúčové bude zapojenie vlastníkov a užívateľov pozemkov v lokalitách, kde sa vyskytuje syseľ.

Projekt začal 1. septembra minulého roka a potrvá do 31. decembra 2027. Keďže sú syslie kolónie ohrozené vyhynutím v Čechách a Poľsku, tak sú do projektu zapojení aj partneri z týchto krajín, poznamenali ochranári.

Do projektu je zapojené Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Národná ZOO Bojnice, Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, organizácie Salamandra a Alka Wildlife.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.11.2020
Informácie o aktuálnom stave ovzdušia ponúkne nová webová aplikácia
Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Slovenským hydrometeorologickým ústavom predstavuje webovú aplikáciu dnesdycham.sk s cieľom zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.
viac
29.12.2020
Na zlepšenie území v NATURE 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur
Na zlepšenie stavu území sústavy NATURA 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur. Z komunitárnych zdrojov Európskej únie (EÚ) bude pochádzať takmer 10 miliónov eur.
viac
24.06.2021
Početnosť populácie medveďa stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne
Početnosť populácie medveďa hnedého na Slovensku stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne. Upozornil na to štátny podnik Lesy SR.
viac
23.07.2021
Odborná diskusia k reforme ochrany prírody
Ministerstvo životného prostredia spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %