Primátor hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo so starostami a starostkami mestských častí počas tlačovej konferencie na tému: Zimná údržba ciest a chodníkov v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa v Primaciálnom paláci 18. decembra stretol so starostkami a starostami mestských častí. Cieľom bolo nájdenie spoločného riešenia zabezpečenia zimnej údržby, najmä v súvislosti s prijatou tzv. chodníkovú novelou, ktorú prijal parlament v máji tohto roka.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo informoval starostov, že Bratislava má v súvislosti s prijatou chodníkovou novelou povinnosť odhŕňať sneh z viac ako milión metrov štvorcových chodníkov. Až 90 % z nich navyše nie je možné odhŕňať mechanicky, ale ručne. Nejde pritom len o chodníky v správe hlavného mesta, ale aj o chodníky v správe mestských častí. „Aj preto pokladám spoluprácu so starostkami a starostami mestských častí ako kľúčovú pri riešení tohto celomestského problému,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Problém v prijatej chodníkovej novele vidí aj starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý:
„Vnímame tento zákon poslancov národnej rady v skutočnosti ako zlý a taký, ktorý ide proti ľuďom. Na prvý pohľad sa síce môže zdaťt, že občania ušetria, avšak obec a mesto nie je nejaký anonymný úrad. Sme to práve my všetci, ktorí v konečnom dôsledku zaplatíme za zimnú údržbu“.
Podobne vníma problém aj starosta mestskej časti Lamač, Lukáš Baňacký. „Novela zákona znamená nové problémy a nové úlohy, hlavne čo sa týka starostlivosti o chodníkové komunikácie. V Lamači sme sa preto rozhodli vsadiť na spoluprácu s občanmi a so spolkami, ktoré v Lamači pôsobia. Problém nie je jednoduchý, avšak spoločne vieme riešiť mnohé veci,“ povedal starosta Baňacký.
Ďalším problémom, ktorý tejto situácii nepomáha je, že nie je k dispozícii žiadny kompletný prehľad – mapa, ktorá by jednoznačne určila správcu chodníka. Tretím problémom, ktorý sa prelína s prijatou chodníkovou novelou sú aj samotné zmluvy na zimnú údržbu, ktoré vznikli za okolností, ktoré spochybnil aj Úrad pre verejné obstarávanie. Tie nastavilo ešte bývalé vedenia mesta na základe rokovacieho konania pre 2 dodávateľov. Obaja dodávatelia však súčasné vedenia mesta ubezpečili, že zvládnu zimnú údržbu v dohodnutých lehotách a množstvách. To sa potvrdilo aj počas uplynulého víkendu.
„Čo nám tento víkend ukázal a čo budeme musieť urobiť krátkodobo, je posilniť kapacitu nášho dispečingu, aby sme zvládli v primeranom čase vybaviť všetky ohlásenia krízových alebo kritických situácií. Aj preto na magistráte zriaďujeme „horúcu linku“ pre zimnú údržbu, ktorá bude slúžiť na nahlasovanie kritických miest, najmä chodníkov. K linke budú patriť zatiaľ dve nové čaty pracovníkov z dodávateľských firiem, ktoré budú operatívne a na základe hlásení od občanov prioritne čistiť práve tieto úseky, pokiaľ budú v správe mesta. Ostatné informácie budú posielať ďalej na dispečingy mestských častí, pokiaľ pôjde o úseky chodníkov v ich pôsobnosti,“ povedal primátor Matúš Vallo.
Hlavné mesto si v spolupráci s mestskými časťami dohodlo aj spoločnú koordináciu, pričom si zriadili špeciálne krízové linky a kontaktné osoby. Mesto zároveň poskytlo mestským častiam mapku so všetkými svojimi chodníkmi, ktoré má správe a na ktorých zabezpečuje údržbu.
V dlhšom horizonte bude mesto v spolupráci s mestskými časťami riešiť aj správu chodníkov, napríklad spoločnou mapkou, z ktorej bude aj občanovi jasné, komu patria jednotlivé cesty a chodníky. Takisto je tak potrebné urobiť pasportizáciu všetkých chodníkov, vysporiadať vzťah k nim a zaradiť do siete komunikácií aj tie, ktoré z rôznych dôvodov tam zaradené nie sú. „Túto zimu sa to jednoducho nedá stihnúť, je to práca možno na roky, ale keď už majú samosprávy 100% zodpovednosť za zimnú údržbu chodníkov, musíme hľadať riešenia, aby sme pre budúcnosť aj 100% chodníkov zvládli čistiť. A na to sa musíme začať pripravovať už teraz. Nemôžeme o dva roky Bratislavčanov povedať, že nejaké chodníky sa čistiť nebudú, lebo nikomu nepatria. Dnes to ešte povedať môžeme, lebo zákonodarca nám nedal čas sa pripravu riešenia, ale o dva roky to už bude naša plná zodpovednosť a my sa na ňu musí dôkladne pripraviť“, uviedol v tejto súvislosti primátor Matúš Vallo.
Ako riešenie do budúcna vidí primátor aj vo vytvorení komunálneho podniku mesta s účasťou mestských častí, pričom snahou mesta bude aj v zastupiteľstve mesta nájsť pre tento krok podporu a čím skôr začať reálne pracovať na jeho založení.
Primátor na záver zopakoval spoločný odkaz so starostkami a starostami mestským častí: „Robíme, čo môžeme, aby sme zimnú údržbu v nevyhnutnej miere zvládli. Napriek tomu potrebujeme veľmi otvorene povedať, že všetky chodníky v našom meste túto zimu zabezpečiť nedokážeme. Prosíme preto Bratislavčanov o zhovievavosť, trpezlivosť a v rámci svojich možností aj o pomoc pri odhŕňaní snehu z chodníkov pri svojich domoch, pokiaľ by prišlo ku kalamitnej situácii.“