Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
14.07.2018 08:30

J.Krúpa:To, že má Bratislava 17 mestských častí, má svoju históriu i racionalitu


Ilustračná mapa


V reakcii na analýzu Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR upozorňujúcej na možnosti zefektívnenia samosprávy na území Bratislavy to uviedol predseda Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy (RZ MČ BA) Jozef Krúpa.


     "Veď je predsa zámer, aby vláda ľudu vychádzala odspodu a občan mohol byť v priamom kontakte so zástupcami exekutívy, ktorí rozhodujú o lokalite, v ktorej žije," upozornil Krúpa, okrem iného starosta jednej z bratislavských mestských častí – Záhorskej Bystrice.       

Okrem myšlienky znižovať, respektíve úplne rušiť mestské časti, sa mu nevidí ani námet uplatniť v Bratislave model tzv. piatich okresov. "Prechod k niečomu, čo už tu bolo, je podľa môjho názoru krok späť," povedal. Pripomína v tejto súvislosti tiež to, že i na okresnej úrovni by museli zvládnuť to, čo majú teraz na starosti mestské časti a miestne úrady. "V prípade stavebných úradov, matrík i ďalšej agendy sú dnes ľudia vyťažení na maximum. Ak to nemá mať negatívny dopad na občanov, nie je možné znižovať stav ľudí, ktorí sa o túto agendu starajú," skonštatoval.       

Priznáva, že otázka počtu poslancov môže byť predmetom diskusií o efektívnom výkone správy. Kvantifikáciu úspor, ktorú predložili autori analýzy, však berie s rezervou, upozorňuje, že na celú problematiku sa nemožno pozerať iba optikou výšky odmien pre poslancov.       

"Napríklad u nás v Záhorskej Bystrici robia odmeny vrátane zastupiteľstiev i komisií rádovo iba niekoľko desiatok eur mesačne. A ak sú v niektorých iných mestských častiach tieto odmeny v stovkách, je potrebné si uvedomiť, že je to rozhodnutie poslancov, ktorí získali legitímny mandát od ľudí v komunálnych voľbách, ktoré patria medzi voľby s najvyššou účasťou, kde v mnohých obciach presahuje účasť 50 percent," upozornil.       

Ministerstvo financií (MF) SR zverejnilo v utorok (10.7.) analýzu svojho Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorej by Bratislava a Košice mohli fungovať efektívnejšie, stačilo by zmeniť ich administratívne usporiadanie. Obe mestá majú podľa MF relatívne vysoké jednotkové náklady na výkon správy, dôvodom je dvojúrovňová samospráva a z toho vychádzajúci i počet poslancov v mestských častiach. "V Bratislave je počet poslancov v mestských častiach a magistráte 317 a v Košiciach 221. Na porovnanie, Kodaň, ktorá je veľkosťou podobná Bratislave, má 55 poslancov," uviedol rezort financií s tým, že obe mestá tak majú relatívne vysoké jednotkové náklady na výkon správy.       

Podľa realizovaného modelu zmeny administratívneho usporiadania by podľa MF SR mohla Bratislava ušetriť päť až 19,9 milióna eur ročne, ktoré by sa mohli využiť napríklad na výstavbu materských škôlok, domovov sociálnych služieb či opravu ciest. Medzi navrhovanými modelmi je prechod na jednoúrovňovú samosprávu bez mestských častí, prípadne model okresov, ktorý by v Bratislave znamenal, že by sa terajších 17 mestských častí pretransformovalo v rámci správy na päť okresov. Ďalšou možnosťou je podľa MF SR zlúčenie kompetencií mesta Bratislava a vyššieho územného celku (VÚC), ktoré sa v mnohých oblastiach prekrývajú, prípadne realizácia usporiadania samosprávy podľa konceptu Veľké mesto, v rámci ktorého by sa k Bratislave pridružili satelitné obce spadajúce pod okresy Pezinok, Senec a Malacky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.12.2018
Bratislava: Niektoré mestské časti začnú rok 2019 v rozpočtovom provizóriu
Niektoré bratislavské mestské časti vstúpia do budúceho roka v rozpočtovom provizóriu. Finančný plán na rok 2019 síce vypracovaný je, prejsť však musí najskôr miestnymi komisiami, kým sa dostane na rokovanie zastupiteľstiev.
viac
20.12.2018
Primátor hľadá riešenie zimnej údržby spoločne so starostami mestských častí
Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa v Primaciálnom paláci 18. decembra stretol so starostkami a starostami mestských častí. Cieľom bolo nájdenie spoločného riešenia zabezpečenia zimnej údržby, najmä v súvislosti s prijatou tzv. chodníkovú novelou, ktorú prijal parlament v máji tohto roka.
viac
20.08.2019
Mesto navrhuje, aby mu vláda poskytla každoročne finančný príspevok
Metropola SR by mohla od štátu dostávať každoročne príspevok vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur na zabezpečenie povinností hlavného mesta. Na utorkovom stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD) mu to navrhol primátor Bratislavy Matúš Vallo.
viac
22.12.2020
Hlavné mesto podporí kultúru aj v roku 2021
Hlavné mesto Bratislava podporí kultúru aj v budúcom roku. V rámci grantového programu Strategická podpora kultúrnych podujatí vyhlásilo výzvu pre rok 2021, vyčlenených je 130 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %