Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
30.06.2023 09:30

Mesto a Staré Mesto budú spolupracovať pri údržbe ciest a chodníkov


Ilustračná snímka.


Údržbu komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev v bratislavskom Starom Meste bude mestská časť postupne koordinovať s hlavným mestom.


Vyplýva to z návrhu zmluvy o spolupráci oboch samospráv, ktorý vo štvrtok schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Návrh tento týždeň odobrili aj staromestskí miestni poslanci.

"Na základe rokovaní majú obce záujem pristúpiť k zefektívneniu vykonávania údržby miestnych ciest a verejných priestranstiev v správe mestskej časti," uvádza sa v dôvodovej správe materiálu.

Cieľom je zabezpečiť spoločný koordinovaný postup pri údržbe ciest, komunikácií a verejných priestranstiev, a to tak, aby bola zabezpečená ich efektívna a synchronizovaná údržba. Rovnako aby sa dosiahol jednotný štandard údržby, ako aj hospodárnosť pri vynaložení nákladov na údržbu. V praxi to má fungovať tak, že o údržbu sa má starať hlavné mesto prostredníctvom Komunálneho podniku Bratislava, mestská časť mu bude náklady kompenzovať prostredníctvom transferu.

V rámci letnej údržby by malo ísť najmä o čistenie komunikácií a verejných priestranstiev, v zime najmä o posyp, odstraňovanie snehu a čistenie. Predmetom údržby by malo byť aj vysýpanie odpadkových košov, ktoré sa nachádzajú na komunikáciách a verejných priestranstvách v správe mestskej časti. Zo zmluvy je vylúčená údržba cestnej a mestskej zelene.

Plnenie zmluvy je navrhnuté na obdobie štyroch rokov, a to do 30. júna 2027. Začať by sa malo od júla tohto roka, keď by sa mala údržba týkať niektorých ulíc v historickom centre mesta. Nábeh na realizáciu spolupráce má byť stanovený postupne v štyroch fázach, a to v lete 2023, na jeseň 2023, na jar 2024 a v lete 2024.

Hlavné mesto je vlastníkom pozemných komunikácií - miestnych ciest I. až IV. triedy, prejazdných úsekov štátnych ciest a cestnej zelene na území hlavného mesta a správcom miestnych ciest I. a II. triedy a prejazdných úsekov štátnych ciest na území hlavného mesta. Mestská časť má vyhradené zabezpečovať údržbu, zjazdnosť a schodnosť miestnych ciest III. a IV. triedy a verejných priestranstiev zverených do jej správy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2017
Keď aj zima zahreje
Petržalský starosta Vladimír Bajan prekvapil v piatok (3. 2.) „vépeeskárov“, keď sa bol na vlastné oči presvedčiť, ako sa im darí pri zimnej údržbe.
viac
18.11.2019
Bratislavské Staré Mesto a Nové Mesto podpísali memorandum o spolupráci
Bratislavské Staré Mesto a Nové Mesto oficiálne spečatili spoločný postup pri zlepšovaní životného prostredia či verejného priestoru. Staromestská starostka Zuzana Aufrichtová a novomestský starosta Rudolf Kusý podpísali vo štvrtok (14. 11.) v tejto súvislosti memorandum o spolupráci.
viac
03.12.2019
Staré Mesto je pripravené na zimnú údržbu
Staré Mesto je dobre pripravené na sneh a aj poľadovicu. Skonštatovala to starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová počas kontrolného dňa v spoločnosti TS Starého Mesta, a. s. (TSSM, as. S.), ktorá v centrálnej bratislavskej štvrti zabezpečujú zimnú údržbu.
viac
19.02.2024
Nové Mesto chce opravovať cesty a chodníky, vyčlenilo 230-tis. eur
Bratislavské Nové Mesto plánuje investovať do ciest a chodníkov vo svojej správe. Na opravy výtlkov má vo svojom rozpočte vyčlenených 230-tis. eur. Celkovo má mestská časť nahlásených viac ako 100 problematických miest. Do avizovaných prác sú zahrnuté aj stavebné práce v štvrti Pokrok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %