Štvrtok 20.02.2025
Dnes má meniny 
Lívia
°C
18.02.2025 12:05

Prieskum verejnej mienky k rómskej menšine


Ilustračný graf


Postoje k Rómom zisťoval reprezentatívny prieskum verejnej mienky v rámci aktivít Národného projektu Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík zameraných na rómsku populáciu, predovšetkým marginalizované rómske komunity.


Prieskum pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity realizovala agentúra Focus v decembri 2024 na reprezentatívnej vzorke 1022 respondentov zo Slovenska formou dotazníkového rozhovoru.

Negatívne postoje k Rómom vyjadrili najčastejšie obyvatelia:

- Košického kraja (42 %)

- Bratislavského kraja (38 %)

- Prešovského kraja (36 %)

Naopak, v Trenčianskom kraji sa negatívne postoje prejavili významne zriedkavejšie v porovnaní s celým Slovenskom (18 %), aj v porovnaní s vyššie menovanými krajmi s najvyšším podielom negatívnych postojov.

- Muži (36 %) vyjadrili negatívne postoje k Rómom častejšie než ženy (29%).

- K Rómom stavajú negatívne častejšie manuálni pracovníci (41 %) než výkonní odborní pracovníci, či úradníci (23 %).

- Prevažne neutrálny postoj zastávajú respondenti naprieč demografickými kategóriami, akými sú pohlavie, vek, rodinný stav, kraj a ďalšie.

Negatívny postoj k Rómom významne častejšie vyjadrili ľudia, ktorí:

- Majú prevažne negatívne skúsenosti (80 %) oproti tým, ktorí majú aj pozitívne, aj negatívne skúsenosti (10 %) a pochopiteľne, aj v porovnaní s tými, ktorí majú prevažne pozitívne skúsenosti (3 %).

- Nemajú medzi Rómami priateľov (43 %) oproti tým, ktorí majú (14 %).

- Nikdy nežili v obci s Rómami (40 %), 38 % tých, ktorí rómsku domácnosť nenavštívili, aj keď v ich obce Rómovia žijú oproti tým, ktorí už rómsku domácnosť navštívili (14 %).

Pozitívnejšie postoje k Rómom majú ľudia iných národností

Ľudia rôznych národnostných menšín (17 %) vyjadrili významne častejšie pozitívne postoje voči Rómom ako ľudia majoritnej slovenskej  národnosti (4,9 %) a maďarskej národnosti (4 %). Pozitívne postoje k Rómom ďalej deklarovali častejšie ľudia so základným, alebo neukončeným základným vzdelaním (11 %) oproti ľuďom s maturitou (4 %). 

Významne častejšie vyjadrovali pozitívne postoje k Rómom aj ľudia, ktorí uprednostňujú  progresívny typ politiky (19 %) v porovnaní s ľuďmi, ktorí preferujú inú politickú orientáciu, či už sociálno-demokratickú (4 %), konzervatívnu (5 %), liberálnu (3 %) alebo národne orientovanú (3 %).

Autor: (Zdroj: Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.04.2020
ZMOS skúma elektronickú komunikáciu v samospráve
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje v ďalších prieskumoch. Aktuálne začína ďalší prieskum smerovaný medzi primátorov a starostov.
viac
15.06.2020
Samosprávy počas pandémie preferovali mailovú a telefonickú komunikáciu
Vláda SR vyhlásila 16. marca 2020 núdzový stav v dôsledku pandémie nového koronavírusu COVID-19. Trval do 13. júna 2020. Združenie miest a obcí Slovenska zisťovalo, aký spôsob komunikácie s občanmi počas núdzového stavu preferovali mestské a obecné úrady.
viac
28.08.2020
Bratislava plánuje prieskum k digitálnym službám a potrebám obyvateľov
Mesto Bratislava plánuje prieskum verejnej mienky k digitálnym službám a potrebám obyvateľov hlavného mesta. Predpokladaná hodnota prieskumu je 10 000 eur a má byť realizovaný na vzorke najmenej 1000 dospelých respondentov s trvalým pobytom v Bratislave.
viac
11.09.2020
ZMOS skúma vybrané parametre bezpečnej samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálne sa sústredilo na vybrané parametre bezpečnej samosprávy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.19 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.01 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %