Ilustračný graf
Postoje k Rómom zisťoval reprezentatívny prieskum verejnej mienky v rámci aktivít Národného projektu Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík zameraných na rómsku populáciu, predovšetkým marginalizované rómske komunity.
Prieskum pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity realizovala agentúra Focus v decembri 2024 na reprezentatívnej vzorke 1022 respondentov zo Slovenska formou dotazníkového rozhovoru.
Negatívne postoje k Rómom vyjadrili najčastejšie obyvatelia:
- Košického kraja (42 %)
- Bratislavského kraja (38 %)
- Prešovského kraja (36 %)
Naopak, v Trenčianskom kraji sa negatívne postoje prejavili významne zriedkavejšie v porovnaní s celým Slovenskom (18 %), aj v porovnaní s vyššie menovanými krajmi s najvyšším podielom negatívnych postojov.
- Muži (36 %) vyjadrili negatívne postoje k Rómom častejšie než ženy (29%).
- K Rómom stavajú negatívne častejšie manuálni pracovníci (41 %) než výkonní odborní pracovníci, či úradníci (23 %).
- Prevažne neutrálny postoj zastávajú respondenti naprieč demografickými kategóriami, akými sú pohlavie, vek, rodinný stav, kraj a ďalšie.
Negatívny postoj k Rómom významne častejšie vyjadrili ľudia, ktorí:
- Majú prevažne negatívne skúsenosti (80 %) oproti tým, ktorí majú aj pozitívne, aj negatívne skúsenosti (10 %) a pochopiteľne, aj v porovnaní s tými, ktorí majú prevažne pozitívne skúsenosti (3 %).
- Nemajú medzi Rómami priateľov (43 %) oproti tým, ktorí majú (14 %).
- Nikdy nežili v obci s Rómami (40 %), 38 % tých, ktorí rómsku domácnosť nenavštívili, aj keď v ich obce Rómovia žijú oproti tým, ktorí už rómsku domácnosť navštívili (14 %).
Pozitívnejšie postoje k Rómom majú ľudia iných národností
Ľudia rôznych národnostných menšín (17 %) vyjadrili významne častejšie pozitívne postoje voči Rómom ako ľudia majoritnej slovenskej národnosti (4,9 %) a maďarskej národnosti (4 %). Pozitívne postoje k Rómom ďalej deklarovali častejšie ľudia so základným, alebo neukončeným základným vzdelaním (11 %) oproti ľuďom s maturitou (4 %).
Významne častejšie vyjadrovali pozitívne postoje k Rómom aj ľudia, ktorí uprednostňujú progresívny typ politiky (19 %) v porovnaní s ľuďmi, ktorí preferujú inú politickú orientáciu, či už sociálno-demokratickú (4 %), konzervatívnu (5 %), liberálnu (3 %) alebo národne orientovanú (3 %).