Ilustračná snímka.
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálne sa sústredilo na vybrané parametre bezpečnej samosprávy.
Na reprezentatívnej vzorke 613 respondentov z radov primátorov a starostov ZMOS zisťuje postoje samospráv k aktuálnemu stavu drobnej kriminality v samosprávach, ako respondenti vnímajú vývoj drobnej kriminality a v ktorých oblastiach vidia najčastejšie problémy pri zabezpečovaní verejného poriadku. Napríklad, či je to v prípade zakladania čiernych skládok, znečisťovania verejných priestorov drobným odpadom, prípadne, či je v danej samospráve problém s parkovaním na miestach, ktoré nie sú na to určené, alebo ide o sprejerstvo, vandalizmus, či bezdomovectvo. Rovnako nás bude zaujímať situácia okolo požívania alkoholu alebo iných psychotropných látok na verejných priestranstvách, ale aj ilegálny predaj psychotropných látok (dílerstvo), pouličné krádeže, obťažovanie (žobranie), nedodržiavanie nočného kľudu, ale aj pouličná prostitúcia.
Prieskum bude tiež mapovať skúsenosti a využívanie kamerových monitorovacích systémov a tiež to, či starostovia a primátori vidia priestor na jeho rozširovanie v rámci medziobecnej spolupráce.
Tretia časť prieskumu sa sústredila na poistenie majetku. Napríklad, aký druh majetku a v akom rozsahu majú samosprávy poistený, či majú uzatvorené poistenie za škodu spôsobenú mestom, obcou, ale aj to, odkiaľ získavajú informácie o ponuke poistenia a na čo prihliadajú pri rozhodovaní o poistení.
Posledná časť realizovaného prieskumu sa týka problematiky túlavých zvierat. ZMOS zaujíma napríklad, či samosprávy majú na svojom území vytvorené osobité miesta na voľný pohyb psov, či je suma, ktorú získavajú z dane za psa na zabezpečenie komplexnej starostlivosti o túto oblasť postačujúca. Ďalej nás bude zaujímať aj ako riešia problém s túlavými psami, ich odchyt a či majú zavedený nástroj na úľavy pre psov, ktorí prešli kastráciou/sterilizáciou, prípadne, aké druhy úľav zaviedli v rámci VZN, napr. za starostlivosť o osvojené zviera.
Prieskum začal 7. septembra 2020 a potrvá do 9. októbra 2020 na reprezentatívnej vzorke 613 respondentov. Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.