Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
17.04.2021 04:50

Pri modernizácii cestnej svetelnej signalizácie myslíme aj na chodcov


Ilustračná snímka


Modernizácia semaforov v Prešove zahŕňa aj postupnú obnovu a inštaláciu nových dopytových tlačidiel pre chodcov. Mesto aj týmto spôsobom vysiela signál, že má záujem preferovať chodcov a tým aj ekologickejší spôsob života.


V meste Prešov máme na semaforoch približne 115 dopytových tlačidiel. Pri stlačení tlačidla je vyslaný signál, že pred priechodom sa nachádza chodec. Vďaka tomu zasvieti zelené svetlo pre chodcov približne do jednej minúty od stlačenia tlačidla. Presný čas čakania na zelenú závisí od frekvencie dopravy na komunikácii, cez ktorú chce chodec prejsť. Zelené svetlo sa však rozsvieti najneskôr do 79 sekúnd od zatlačenia tlačidla.

Dopytové tlačidlá pre chodcov na križovatkách a priechodoch so svetelnou signalizáciou sa začali používať ešte v 90.-tych rokoch minulého storočia. Pri obnove alebo výstavbe nových cestných svetelných signalizácií počíta mesto aj s modernizáciou dopytových tlačidiel pre chodcov. Tie mali kedysi spravidla tvar kruhu a boli umiestnené v malej žltej skrinke na semaforovom stĺpe. Ich dizajn sa postupom času modernizoval a dnes už chodci nájdu na najnovších svetelných križovatkách dotykové dopytové tlačidlá. V roku 2020 pribudli tieto dopytové tlačidlá na modernizovaných cestných dopravných signalizáciách na križovatke Levočská - Vlada Clementisa - Marka Čulena, ako aj na križovatke Štefánikova - Grešova - Masarykova - Hlavná a na novovybudovanej cestnej dopravnej signalizácii na priechode pre chodcov na Levočskej ulici. V roku 2021 budú moderné dopytové tlačidlá osadené na novovybudovanej svetelnej signalizácii na križovatke Arm. gen. Svobodu - Vihorlatská.

Niekedy sa stáva, že chodci, čakajúci pred priechodom so svetelnou signalizáciou, sa snažia namiesto symbolu s ukazovákom stláčať LED kryt indikátora, ktorý signalizuje, že čoskoro naskočí zelené svetlo. Takýmto spôsobom si však predlžujú čas čakania. Chodcom odporúčame, aby si vždy skontrolovali LED indikátor, ktorý sa nachádza pod dotykovým dopytovým tlačidlom (pri starších modeloch je to červená kontrolka nad tlačidlom). Ak LED indikátor nesvieti, znamená to, že nikto pred vami tlačidlo ešte nestlačil. V takom prípade si jediným správnym stlačením môžete vynútiť skorší prechod cez križovatku na úkor automobilovej dopravy.

Autor: (MsÚ Prešov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.11.2017
Prešov žiada rýchlejšie vlakové spojenie s Košicami
Zrýchlené i čistejšie vlaky - návrhy, ktoré podľa prešovskej primátorky Andrey Turčanovej pomôžu zvýšiť záujem o železničnú prepravu medzi Prešovom a Košicami.
viac
07.10.2020
V Banskej Štiavnici začali s rekonštrukciou Mládežníckej ulice
V Banskej Štiavnici sa začína v stredu rekonštrukcia cestnej komunikácie na ulici Mládežnícka, ktorá spočíva aj v obnove parkoviska lokalizovaného v blízkosti historického centra mesta.
viac
30.04.2021
Linky prešovskej MHD prechádzajú od mája na školský režim
MHD v Prešove bude od pondelka 3. 5. 2021 premávať podľa cestovného poriadku platného pre školský pracovný deň. Dopravný podnik mesta Prešov doplní aj vybrané školské spoje.
viac
01.05.2021
Krajská knižnica má zmodernizovanú pobočku na Šváboch
Pobočka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove - Sídlisko Šváby, ktorá patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK), prešla v uplynulých šiestich mesiacoch modernizáciou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %