Zberné nádoby na odpad bývajú najčastejšie preplnené najmä na sídliskách v mestách. Snímka zdroj: (ENVI - PAK).
Pri veľkom počte ľudí sa môže stať, že nemáte kam vyhodiť vzniknutý odpad z domácnosti, pretože všetky zberné nádoby sú preplnené. Kto je zodpovedný za zvoz komunálneho odpadu a triedeného zberu?
Problematiku odpadu riešia celkovo tri subjekty znázornené na obrázku: mesto/obec, zberová spoločnosť a OZV (organizácia zodpovednosti výrobcov). Obce a mestá sú subjektom, ktorý uzatvára zmluvu nielen so zberovou spoločnosťou (tu dohaduje zabezpečenie vývozu odpadu a frekvenciu zvozov), ale aj s OZV. Práve OZV zodpovedá za financovanie triedeného zberu na základe takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorá nadobudla platnosť od 1. 7. 2016. V praxi to znamená, že výrobcovia obalov hradia po novom prostredníctvom OZV náklady spojené so zberom a recykláciou odpadov.
Trojuholník vzťahov, ktorý vysvetľuje priebeh financovania. Snímka zdroj: ENVI - PAK
Kto je za zber a triedenie odpadu zodpovedný?
Táto zodpovednosť sa ukladá zberovým spoločnostiam, ktoré zvážajú komunálny a triedený odpad v pravidelných intervaloch. Tie si zmluvne dohaduje s danou obcou či mestom, preto sa frekvencia zvozu odpadu môže v jednotlivých obciach a mestách líšiť. Zisťovali sme, ako to funguje v jednotlivých mestách. Ako uvádzajú Nitrianske komunálne služby, počet nádob a frekvencia zvozov komunálneho odpadu sa v rámci bytových a rodinných domov líši nasledovne:
Pre bytové domy (na každých 8 až 20 bytov) je pridelená jedna 1100 l nádoba na komunálny odpad, pričom vývoz sa realizuje dva až trikrát za sedem dní. Pre rodinný dom (jedna bytová jednotka) je vyhradená 120 l nádoba, pričom vývoz sa realizuje jedenkrát za 7 alebo 14 dní.
Triedený zber sa v Nitre realizuje pomocou vrecového zberu, kontajnerového zberu a zberných dvorov. Vývoz 1100 l nádob, ktoré sú určené pre plasty a papier, prebieha raz za 7 dní, vývoz 1100 l nádob, ktoré sú určené pre sklo, prebieha raz za 14 dní. Zber zmesového komunálneho odpadu je nastavený aj v ostatných mestách približne rovnako. V meste Prešov zber prebieha v rámci individuálnej bytovej výstavby prostredníctvom vrecového systému s frekvenciou vývozu jedenkrát do týždňa a zber v rámci komplexnej bytovej výstavby prebieha formou 1100 l s frekvenciou vývozu dvakrát do týždňa.
Skomplikovanie vývozu môže nastať v prípade znečistenia nádoby iným než určeným typom zbernej komodity. „Obyvatelia by mali dbať na to, aký odpad kam triedia. Ak je nádoba na triedený zber znečistená inými odpadmi, napríklad zvyškami z jedál, znečisteným alebo mastným odpadom, kadávermi z uhynutých zvierat a podobne a druhotné suroviny už nie je možné využiť, takýto zber OZV nepreplatí, ostane to na obci,“ povedala Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI - PAK.