Pásku spoločne prestrihli primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.
Mesto Zvolen vydalo novú knihu o Pustom hrade a Peťuši s najnovšími poznatkami z výskumov od autorov Jána Beljaka, Noémi Beljak Pažinovej, Michala Šimkovica
Publikácia vznikla s podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko a do života ju uviedli v piatok 27. júla v rámci otvorenia chaty na Dolnom hrade.
Na knihe pracoval kolektív autorov takmer pol roka. V publikácii zhrnuli výsledky z výskumu, ktorý na Pustom hrade vedie od roku 2009 archeológ Ján Beljak a na hrade Peťuša archeologička Noémi Beljak Pažinová. Michal Šimkovic sa hlbšie pozrel na architektúru stavieb. „Publikácia sa komplexnejšie venuje histórii oboch hradov a analyzuje materiálnu kultúru, ktorá veľa napovie o živote na hrade,“ hovorí Noémi Beljak Pažinová, ktorá knihu zostavovala. Kniha obsahuje aj množstvo obrazových materiálov, ako sú fotografie oboch hradov, nálezov, mapy, letecké snímky a mnohé iné.
„Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko podporuje rozvoj cestového ruchu v regióne. Práve Pustý hrad je jednou z hlavných dominánt, ktoré svojou históriou a atmosférou lákajú stále viac návštevníkov do regiónu. Preto sa tešíme, že vznikla takáto zaujímavá publikácia o Pustom hrade a zároveň sa obnovil aj infobod, ktorý tam doposiaľ turistom chýbal," zhrnul Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko.
Chatu na Dolnom hrade Pustého hradu, ktorá by mala slúžiť ako bufet a informačné centrum zároveň otvorilo mesto Zvolen spolu s Lesným podnikom mesta Zvolen a ďalšími partnermi.
Pásku spoločne prestrihli primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. „Teším sa, že začíname novú kapitolu Pustého hradu. Návštevníci hradu tu odteraz nájdu oddychovú zónu s celým zázemím, kde si môžu posedieť, občerstviť sa,“ povedala primátorka, ktorá rozpovedala celú genézu chatky presunutej spod brány Horného hradu, pričom zdôraznila, že Dolný hrad vďaka svojmu prestrešeniu poskytuje aj zázemie pre rôzne kultúrne podujatia.
Do budúcnosti sa plánuje o. i.rekonštrukcia objektu v tzv. Haputke, na začiatku turistického chodníka, zastrešenie Horného paláca, ktorý by mohol slúžiť ako múzeum či vybudovanie peňazokazeckej dielne na Hornom hrade.
Obecne noviny č. 31-32/2018