Nedeľa 24.11.2024
Dnes má meniny 
Emília
°C
24.11.2016 03:14

Ochranári vrátili vodu do vyschnutého koryta Čiližského potoka


Čiližský potok je pozostatkom bočného ramena Dunaja a jedným z posledných vodných tokov s prirodzeným charakterom v slovenskej časti Podunajskej nížiny.


Vďaka revitalizácii Čiližského potoka ochranári znovu vrátili vodu do jeho 33,5 kilometrov dlhého koryta, z ktorého takmer dve tretiny boli ešte donedávna úplne suché.


Ochrancovia prírody zároveň obnovili 536 hektárov mokradí, 103 hektárov vlhkých kosných lúk a 155 hektárov trstinových porastov. Obnovený potok si dnes priamo na mieste pozrel aj minister životného prostredia László Sólymos.      

Kvôli zásahom človeka dochádzalo hlavne v minulom storočí k postupnému odvádzaniu jeho vôd až nakoniec viac ako 20 kilometrov jeho koryta zostalo úplne bez vody.      

Práce na jeho obnove začali ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) spolu s vodohospodármi v roku 2013. Prehĺbili zanesené úseky, rozšírili zúžené koryto, odstránili nefunkčný vodohospodársky objekt, čiernu skládku stavebného odpadu a taktiež vybudovali stavidlá na zadržanie vody v mokradiach.      

Najkomplikovanejšia časť obnovy potoka sa týkala miesta, kde bol prerušený dvoma odvodňovacími kanálmi. „Tu sme vybudovali dve zhybky, vodohospodárske objekty umožňujúce mimoúrovňové križovanie dvoch tokov, ktoré prevádzajú tok Čiližského potoka popod kanál a umožňujú tak zavodniť suché časti,“ uviedla manažérka projektu BROZ Katarína Tuhárska.      

Investície do obnovy potoka dosiahli výšku približne 800 000 eur, z toho 75 percent poskytla Európska komisia v rámci projektu zameraného na ochranu hraboša severského panónskeho. Ide o kriticky ohrozený druh, ktorý okrem mokradí Podunajska nežije nikde inde na svete.      

"Sme veľmi radi, že môžeme byť teraz tu a po 30 rokoch púšťať nový život do Čiližského potoka. Je to dôležité pre Žitný ostrov a je to dôležité pre životné prostredie a ochranu prírody,“ dodal Sólymos.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
02.09.2020
Na návrat pastvy sa zameriava medzinárodný projekt
Na návrat pastvy ako na nástroj pre ochranu prírody sa zameriava medzinárodný projekt LIFE PANALP.
viac
21.09.2020
Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti
Európska komisia predstavila strategické usmernenia pre implementáciu Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.
viac
02.02.2021
Pri obci Klížská Nemá uskutočňujú úpravy pre obnovu mokradí
Pri obci Klížská Nemá v okrese Komárno sa momentálne uskutočňujú terénne úpravy pre rozsiahlu obnovu mokradí. Ochranári a vodohospodári pracujú na napojení mokradí naspäť na Dunaj formou prepojovacieho ramena v dĺžke približne 170 metrov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %