Piatok 18.04.2025
Dnes má meniny 
Valér
°C
06.04.2023 11:40

Obec zaviedla rezidentskú kartu, novinka sa využíva na zbernom dvore


Na snímke starosta obce Čečejovce Lukáš Macák s Čečejovskou rezidentskou kartou. Snímka zdroj: (tasr).


V Čečejovciach v okrese Košice-okolie zaviedli rezidentské čipové karty, obyvatelia ich môžu využívať pri odovzdávaní odpadu na zberný dvor. Dôvodom ich zavedenia bolo podozrenie, že niektorí tam nosia cudzí odpad či odpad z podnikateľskej činnosti.


Ako povedal starosta Lukáš Macák, využitie karty vidí aj pri kultúrnych podujatiach či získavaní iných benefitov zo strany obce.

Od začiatku roka vydali približne 300 takýchto kariet, ktoré sú spárované s občianskym preukazom. Vydanie nie je viazané len na trvalý pobyt v Čečejovciach, ale aj na vzťah k nehnuteľnosti. "Karta je určená pre tých, ktorí tu platia poplatky za likvidáciu odpadu. Pre domácnosť je jedna zdarma. Prídu s ňou na zberný dvor a priložia k čítačke. Fyzická obsluha tam vždy bude musieť byť, ale už veci nezapisuje ručne. Štatistiku máme vygenerovanú hneď. Vidíme, kto, kedy a čo priniesol," uviedol.

Zdôraznil, že ľudí nechcú trestať za to, že odpad nosia na zberný dvor, chcú však eliminovať špekulantov. "Ak k nám niekto pravidelne nosí rozbité kachličky alebo má nový dom a nosí staré nábytky, asi niečo nie je v poriadku. Vysvetľoval som aj obyvateľom okolitých obcí, aby sa nehnevali, ale oni za to neplatia - platia za to naši obyvatelia. Bavili sme sa aj so starostami, či nemôžu nejakým spôsobom prispieť. Ale my na to absolútne nemáme kapacitu," vysvetlil s tým, že majú istý počet kontajnerov, ktoré by tak nestíhali vyvážať.

Celý systém zavedenia čipových kariet stál obec do 4500 eur. Aktuálne dolaďujú softvér, aby bolo možné generovať štatistiky ešte prehľadnejšie. Doterajšie ohlasy na túto novinku v obci boli podľa jeho slov veľmi pozitívne. Macák doplnil, že sa na neho obrátili aj iné samosprávy, ktoré by sa takýmto riešením chceli inšpirovať.

Čečejovčania podľa starostu pristupujú k separácii odpadu zodpovedne. Obec eviduje pri 2100 obyvateľoch 280 ton komunálneho odpadu ročne. Neobáva sa, že by v dôsledku zavedenia čipových kariet opäť vo veľkom vznikali čierne skládky, ktoré sa im v uplynulých rokoch podarilo eliminovať. "Hocijaký systém budeme mať, niektorí ľudia to aj tak nevedia pochopiť," dodal.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.12.2016
V obci postavia chýbajúci zberný dvor za takmer 700 000 eur
Podtatranská obec Lendak v okrese Kežmarok získala od Ministerstva životného prostredia SR nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ vo výške viac ako 691 449 eur na vybudovanie zberného dvora, ktorý v obci chýba.
viac
07.03.2018
Na zbernom dvore v Piešťanoch pribudne kompostáreň
Mesto Piešťany získalo z operačného programu Kvalita životného prostredia nenávratný finančný príspevok vo výške 1,707 milióna eur, aby mohlo zriadiť mestskú kompostáreň. Na realizáciu stavby vynaloží ešte z vlastných prostriedkov 85-tis. eur.
viac
07.05.2019
V Košiciach pribudol ďalší zberný dvor, je v MČ Nad Jazerom
Košičania majú k dispozícii ďalší zberný dvor, spoločnosť Kosit ho v pondelok otvorila v lokalite Napájadlá v mestskej časti (MČ) Nad Jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová je presvedčená, že sa zvýši čistota a poriadok okolo kontajnerov, pri ktorých sa objavoval nadrozmerný odpad.
viac
27.08.2020
Obec Čečejovce svojpomocne zriadila zberný dvor
Eliminovať čierne skládky vo svojom katastri chce obec Čečejovce v okrese Košice-okolie prostredníctvom zberného dvora, ktorý zriadila. Otvorili ho v polovici júna, odvtedy z neho vyviezli 12 veľkoobjemových kontajnerov odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa