Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
07.05.2019 02:15

V Košiciach pribudol ďalší zberný dvor, je v MČ Nad Jazerom


Ilustračná snímka, zdroj: kosice.dnes


Košičania majú k dispozícii ďalší zberný dvor, spoločnosť Kosit ho v pondelok otvorila v lokalite Napájadlá v mestskej časti (MČ) Nad Jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová je presvedčená, že sa zvýši čistota a poriadok okolo kontajnerov, pri ktorých sa objavoval nadrozmerný odpad.


„Aj napriek tomu, že boli veľkokapacitné kontajnery, predsa sa našli takí, ktorí mali svoje výhovorky. V súčasnosti už žiadna neobstojí,“ uviedla s tým, že na jeho výstavbu sa čakalo roky. Vznik zberného dvora víta a ako hovorí, slúžiť bude veľkej skupine ľudí, keďže v košickej  MČ Nad Jazerom býva približne 25.000 ľudí a prepojená je aj s MČ Krásna a Vyšné Opátske. V súvislosti s prevádzkou zberného dvora bude tiež spustená informačná kampaň.       

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Kosit Mariána Christenka príprava na vznik zberného dvora trvala tri roky. „Investičné náklady na jeho zriadenie sa s vzhľadom na to, že ide o tretí za posledné dva až tri roky, pohybujú okolo sumy 100.000 eur. Ďalších niekoľko desiatok tisíc stálo vybavenie. Pozemok sme si prenajali od komerčného subjektu,“ spresnil. Obsluhu zberného dvora zabezpečujú dvaja zamestnanci.       

Do zberného dvora môžu nosiť odpad obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta Košice, a to bezplatne. Výnimkou je stavebná sutina, ktorá je spoplatnená v zmysle zákona. 

Kosit má v Košiciach zberné dvory aj na uliciach Jesenského, Magnezitárska, Popradská, Pri bitúnku a Železiarenská. Z centra mesta ich plánuje presunúť do periférnych MČ a sieť rozšíriť. „Dlho sa snažíme nájsť nejaký vhodný pozemok v lokalite KVP. Ešte jeden zberný dvor by sme chceli na Terase. Pozeráme sa aj na lokalitu Furča a Košická Nová Ves. V budúcnosti možno sieť rozšírime aj smerom na Barcu,“ dodal Christenko.       

Aktuálne sa spoločnosť venuje zbernému dvoru v lokalite Popradská, keďže pravdepodobne bude musieť byť uzavretý pre využitie pozemku na stavebné účely. „Zrejme sa budeme musieť sťahovať do inej lokality, ale kedy to bude, zatiaľ nevieme. Pozemok stále hľadáme,“ uzavrel.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
22.03.2017
Petržalka odvezie nadrozmerný odpad opäť bezplatne
Deväťdesiat veľkokapacitných kontajnerov rozmiestni opäť petržalská samospráva bezplatne na rôznych miestach podľa naplánovaného harmonogramu. Kontajnery sú určené na nadrozmerný odpad ako sú veľké kusy nábytku, stoly, stoličky, matrace.
viac
11.10.2019
Zážitkový program Zberný dvor má motivovať žiakov základných škôl
Motivovať k zodpovednému nakladaniu s odpadom a ochrane životného prostredia je cieľom zážitkového programu Zberný dvor, ktorý pre žiakov druhého až šiesteho ročníka základných škôl pripravil odbor životného prostredia Mestského úradu (MsÚ) v Žiline.
viac
09.05.2020
Na odstraňovanie čiernych skládok v meste doplácajú všetci
V druhej polovici mesiaca apríl mesto Dubnica nad Váhom avizovalo mimoriadny bezplatný zber elektroodpadu a nebezpečného odpadu. V priebehu mája tak samospráva zabezpečí priamo zo sídlisk a mestských častí zber starých chladničiek, práčok, ale aj nepoužitých farieb, olejov či hnojív.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %