Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
19.02.2020 07:30

Mesto pripravilo zmeny, ktoré zoptimalizujú zber komunálneho odpadu


Zberný dvor Levice. Ilustračná snímka zdroj: (odpady-portal.sk).


Mesto Levice pripravilo zmeny v oblasti zberu objemného a zeleného odpadu. Cieľom zmien je optimalizácia zberu komunálneho odpadu z územia mesta.


Doterajší zber odpadu, jarné a jesenné upratovanie najmä v lokalite s rodinnými domami, bol pre mesto neúnosný, uviedla Adriana Macáková z levického mestského úradu.       

V priebehu roka bolo odvezených okolo 450 až 500 kusov veľkoobjemových kontajnerov, náklady na ich odvoz dosiahli takmer 60 000 eur. Kontajnery pritom boli v prevažnej miere zaplnené odpadom, ktorý tam nepatril, ako je stavebný odpad, zemina, zelený odpad, nebezpečné odpady, papier, plasty, sklo. „Okrem toho boli kontajnery zapĺňané priemyselným odpadom od podnikateľov a firiem, ktoré si takto znižovali poplatky za odpady na úkor obyvateľstva,“ skonštatovala Macáková.       

Nový spôsob zberu bude zber nelegálnych odpadov eliminovať. „Občania žijúci v rodinných domoch v Leviciach a mestských častiach budú včas informovaní o termíne a spôsobe zberu veľkoobjemového odpadu. Bude sa realizovať v jarnom a jesennom období, a to v jeden konkrétny deň. Občania budú tiež informovaní aj o jednotlivých druhoch odpadu, ktorý sa bude zbierať. Dôležité bude, že žiadny iný odpad zobratý nebude,“ spresnila nové podmienky Macáková.       

Z dôvodu nutnosti legálnej likvidácie pneumatík zo zberového dvora je potrebné dočasné zavedenie ich zberu. Osoba môže ročne odovzdať maximálne 4 kusy pneumatík, a to len z osobných motorových vozidiel a motocyklov. „Treba si však uvedomiť, že prednostne je potrebné pneumatiky odovzdávať v príslušných servisoch a predajniach pneumatík, ktoré sú povinné akékoľvek množstvo pneumatík odobrať,“ upozornila Macáková.       

Zmeny sa dotknú aj zberu zeleného odpadu z viničných a záhradkárskych oblastí, čo bola nadštandardná služba len pre vybranú skupinu obyvateľov. Naďalej však bude poplatníkom umožnený dovoz zeleného odpadu do kompostárne v areáli zberového dvora na Mochovskej ulici. Zber bioodpadu z lokalít s rodinnými domami zostáva nezmenený.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.12.2016
Denne posúvame odpadovú gramotnosť, aby Slováci triedili viac
Od septembra zatiaľ preškolených 206 základných a 234 materských škôl – taká je bilancia organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK o ozrejmovaní správneho separovania odpadov v slovenských domácnostiach a všetkého čo s tým súvisí.
viac
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
22.03.2017
Petržalka odvezie nadrozmerný odpad opäť bezplatne
Deväťdesiat veľkokapacitných kontajnerov rozmiestni opäť petržalská samospráva bezplatne na rôznych miestach podľa naplánovaného harmonogramu. Kontajnery sú určené na nadrozmerný odpad ako sú veľké kusy nábytku, stoly, stoličky, matrace.
viac
24.05.2017
V Opatovciach nad Nitrou vybudujú zberný dvor z fondov EÚ
Zvýšenie intenzity a zefektívnenie systému triedeného zberu odpadu chce vybudovaním zberného dvora dosiahnuť samospráva Opatoviec nad Nitrou (okres Prievidza).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %