Snímka z rokovania (Zdroj: ZMOS)
Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) rokovali so Zuzanou Gallayovou, manažérkou programu a regionálnou koordinátorkou projektu „Zelená škola“.
Ten je environmentálnym výchovno-vzdelávacím program pre materské, základné, stredné i špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe.
Inak povedané, Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny výchovno-vzdelávací program pre deti a mládež na svete, pričom je aktuálne úspešne aplikovaná na viac ako 40 tisíc školách v 53 krajinách sveta. Na Slovensku je v súčasnosti do tohto programu zapojených viac ako 150 škôl.
Koordináciu programu Zelená škola na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Program tu existuje od roku 2004. Cieľom programu je podpora školských komunít a ich spolupráca. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia a prispievajú k pozitívnej zmene. Komunita školy tak o problematike životného prostredia nielen hovorí, ale mení aj svoje konanie. Pri realizácii programu zisťuje škola svoj vplyv na životné prostredie. Ukáže sa, koľko vyprodukuje odpadu, či koľko spotrebuje vody.
Zapojená zelená škola dáva najavo, že jej záleží na životnom prostredí na miestnej i globálnej úrovni a pristupuje k ochrane životného prostredia cieľavedome. Školy sú motivované k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie a okolie školy.
Program Zelených škôl ponúka pre zapojené školy hneď niekoľko prínosov. Školám poskytuje inšpiratívne a zážitkové workshopy pre pedagógov a žiakov, informačný a poradenský servis (regionálne semináre, konzultácie), inovačné kontinuálne vzdelávanie pre pedagógov, metodické a informačné materiály a pracovné listy.
Pre žiakov dáva na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia pri realizácii zmien na škole, aby neboli len pasívnymi prijímateľmi informácií. Ponúka aj viac zážitkové a praktické vzdelávanie s osobnou skúsenosťou, komunikáciu s médiami a lokálnymi autoritami. Za svoju snahu v programe majú školy napokon možnosť získať medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku siete Eco-Schools.
ZMOS má záujem podporovať túto myšlienku, pričom predseda ZMOS Jozef Božik navrhol konkrétne kroky k ďalšej spolupráci s realizátormi projektu Zelená škola - hlavne pokiaľ ide o motiváciu a osvetu medzi zriaďovateľmi školských zariadení, ktorými sú mestá a obce.
ZMOS na rokovaní v utorok 18. februára 2025 zastupovali aj odborné expertky Kancelárie ZMOS Slávka Lenčéšová a Mária Chorváthová.