Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
22.05.2023 10:35

NKÚ: Obciam chýbajú v rámci predpisov postupy na vymáhanie daňových nedoplatkov


Ilustračná snímka.


Obciam chýbajú v rámci interných predpisov postupy na vymáhanie daňových nedoplatkov. Zasielajú najmä výzvy na zaplatenie.


Poukázal na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR po kontrolách zameraných na vymáhanie daňových nedoplatkov z dane z nehnuteľností, poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad v rokoch 2019 až 2021.

"Napriek snahe obcí vymáhať ich zaplatenie sa objem daňových nedoplatkov medziročne zvyšuje," uviedol NKÚ. Ich pokles podľa neho súvisí s odpísaním nedoplatkov, ktoré sa stali nevymožiteľnými. Priblížili, že 14 preverených obcí vykázalo ku koncu roka 2021 vyše 4,6 milióna eur daňových nedoplatok a viac ako 800 000 eur na nedaňových pohľadávkach z prenájmu.

"Takmer polovicu nedoplatkov predstavovali nedoplatky pri dani z nehnuteľnosti v sume do 20 eur," podotkol úrad. Pri nízkej sume sú podľa neho niektoré postupy vymáhania neuplatniteľné.

Podľa podpredsedníčky úradu Henriety Crkoňovej vplyv na rozpočet nie je zanedbateľný vzhľadom na počet malých pohľadávok a komplikovanosť procesu. "V súvislosti s ekonomickým vývojom sa môže riziko negatívneho vývoja ešte zvyšovať," doplnila.

NKÚ preto apeluje na potrebu reformy miestnej samosprávy a zvýšenie jej celkovej efektívnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2020
Analýza systému vnútornej kontroly v mestách a obciach
Najvyšší kontrolný úrad vypracoval analýzu systéme vnútornej kontroly zabezpečovanej hlavným kontrolórom. Z analýzy národnej autority pre externú kontrolu vyplýva odporúčanie pre reformu samosprávy, ktorá zabezpečí efektivitu vnútornej kontroly v mestách a obciach.
viac
15.02.2021
Súčasné kapacity materských škôl sú nedostatočné
Súčasné kapacity materských škôl sú nedostatočné. Najvyšší kontrolný úradu SR preveril realizáciu projektov zo strany miestnej samosprávy, ktoré súvisia s rozširovaním priestorových kapacít existujúcich predškolských zariadení.
viac
01.12.2021
Kontroly NKÚ v samosprávach inšpirujú aj v zahraničí
Úloha najvyšších kontrolných inštitúcii v samospráve je nielen poukazovať na riziká spojené s činnosťou samosprávy, ale aj ponúkať riešenia na ich predchádzanie“, zhodli sa na tom predseda severomacedónskeho štátneho kontrolného úradu Maksim Acevski a podpredseda slovenského NKÚ Ľubomír Andrassy.
viac
16.09.2022
Cez aplikáciu NKÚ si môžu občania pred voľbami preveriť, ako hospodári ich obec
Cez bezplatnú aplikáciu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR si môžu občania pred voľbami preveriť, ako hospodári ich obec či mesto s verejnými prostriedkami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %