Sobota 15.08.2020
Dnes má meniny 
Marcela
°C
06.07.2020 12:40

Národná kultúrna pamiatka Zlatý býk bude slúžiť na kultúrne účely


Národná kultúrna pamiatka Zlatý býk. Snímka zdroj: (tasr).


Priečelie národnej kultúrnej pamiatky, budovy Zlatý býk v Michalovciach čaká rozsiahla rekonštrukcia. V jej priestoroch vznikne mestská galéria a turistické informačné centrum.


Mesto uspelo s projektom s názvom Umením búrame hranice v programe cezhraničnej spolupráce 2014 – 2020 Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine.

Ako informuje radnica na svojej webstránke, v uplynulých dňoch sa v budove realizovali búracie práce. Ukončenie stavebných prác predpokladá v novembri tohto roka.

„V súčasnosti prebieha verifikácia verejného obstarávania na vybavenie a zariadenie priestorov budúcej galérie a turistického informačného centra, po vysúťažení bude v novozrekonštruovaných priestoroch inštalovaný kamerový systém, galerijný systém, nábytok, ozvučenie, prezentačný systém a potrebné vybavenie,” uvádza mesto.

Galériu a turistické informačné centrum by chceli otvoriť začiatkom roku 2021. Počas celého roka 2021 a v rámci projektu plánujú v nových priestoroch realizovať cezhraničné podujatia v oblasti umenia.

„Veríme, že sa nám realizáciou projektu podarí zachrániť jednu z najkrajších budov v meste, dať jej zmysluplnú funkciu, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými a informačnými formami,” informuje samospráva.

Gabriel Strömpl, jeden z najbohatších obyvateľov Michaloviec, nechal v rokoch 1905 až 1906 na mieste svojho zničeného domu postaviť nový poschodový hotel. Od tej doby sa hotel s názvom Zlatý býk (Golden Bull) stal najväčším a najreprezentatívnejším zariadením tohto druhu v celom meste. Samotná rodina Strömplovcov vlastnila aj niekoľko miestnych mäsiarstiev a práve vďaka tomu je fasáda hotela zdobená pozlátenou hlavou býka. Budova je postavená v eklektickom slohu s prvkami secesie.

Celkové náklady projektu sú takmer 1,3 milióna eur, z toho výška grantu je takmer milión eur. Vedúcim partnerom projektu je mesto Michalovce. Partnermi sú ukrajinský Užhorod, nezisková organizácia Novum z Ukrajiny a maďarské mesto Sátoraljaújhely.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Projekt na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyjde na viac ako milión eur
Kaštieľ v Rusovciach bude mať nový projekt na jeho rekonštrukciu. Vypracovať ho má Združenie NKP Rusovce za viac ako jeden milión eur s DPH.
viac
18.01.2017
Aj v tomto roku bude v Slovenskej národnej galérii bezplatný vstup
V tomto roku Slovenská národná galéria (SNG) pokračuje vo výstavnej a inej činnosti napriek obmedzeným podmienkam z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie.
viac
04.02.2019
Mesto Holíč získalo 666.000 eur na rekonštrukciu Holíčskeho zámku
Mesto Holíč získalo dotáciu zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtu Ministerstva kultúry SR vo výške 666.000 eur na podporu realizácie projektu s názvom Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky - Holíčsky zámok - Hospodárska budova. Informoval o tom centrálny register zmlúv.
viac
16.06.2020
Mesto má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu MsKC
Žiarska samospráva má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu mestského kultúrneho centra (MsKC). V súvislosti s jeho aktuálnym stavom už dlhšie hovorí o potrebe rekonštrukcie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %