Vizualizácia. Snímka zdroj: (Metropolitný inštitút Bratislavy).
Odborná komisia vybrala štyri architektonické tímy, ktoré budú v ďalšej fáze pracovať na návrhoch komplexnej premeny jedného z najvýznamnejších mestských priestranstiev v centre Bratislavy, a to Námestia SNP a Kamenného námestia.
Ide o výsledok prvej etapy architektonicko-urbanistickej súťaže, ktorú realizujú formou súťažného dialógu. Informovala o tom Marcela Glevická z mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).
„Vybrané tímy vypracujú súťažné návrhy. Skôr, ako sa pustia do práce na návrhoch, bude konferencia so všetkými zúčastnenými aktérmi - expertmi, lokálnymi aktérmi a komisiou. Pre aktuálnu situáciu s novým koronavírusom v celej Európe sa bude konferencia realizovať online. Nadväzujúci proces tvorby návrhov bude prebiehať na jeseň,” spresnila Glevická.
O účasť v súťažnom dialógu prejavilo záujem 23 architektonických tímov. Podmienky na zaradenie do súťaže z uchádzačov splnilo 17 architektonických tímov z Česka, Holandska, Nemecka, Rakúska, Slovenska, Slovinska, Španielska a Veľkej Británie. Odborná komisia vybrala štyri tímy, ktoré získali za svoj profesijný prístup k tvorbe návrhu riešenia najvyšší počet bodov. Ide o Atelier Loidl Landscape Architects Berlin (Nemecko), Rehwaldt Landscape Architects (Nemecko), Rusina Frei (Česko) a Sadar + Vuga (Slovinsko).
„Hoci dnes námestia tvoria v rámci štruktúry mesta spojitý priestor, aktuálnym dopravným riešením nie sú dostatočne funkčne prepojené. Námestia majú bohatú kombináciu rôznych funkcií a služieb – pošta, nemocnica, reštaurácie, galéria, multifunkčný priestor v Starej tržnici a ďalšie. V súčasnosti však exteriérový priestor vo výraznej miere nereaguje na prítomnosť jednotlivých prevádzok, slúži skôr ako prechodové územie pre peších a prestup na MHD,” priblížila Glevická.
Základnými princípmi, ktoré je potrebné podľa mesta a MIB na námestia priniesť, sú zvýšenie prehľadnosti, čistota, bezpečnosť, uprednostnenie pešieho a cyklistického pohybu, vytvorenie možností pre trávenie času v území a doplnenie sedacieho mobiliáru a zelene. „Projekt revitalizácie Námestia SNP a Kamenného námestia je v porovnaní s inými zadaniami zameranými na návrh verejných priestorov výnimočne komplexný v otázke dopravného riešenia, historickej a politickej dôležitosti miesta a zohľadnenia nárokov veľkého množstva miestnych aktérov,” podotkla.
Súťaž na obnovu Námestia SNP a Kamenného námestia je vyhlásená od decembra 2019 a je realizovaná formou súťažného dialógu, ktorý sa na Slovensku realizuje vôbec po prvý raz. Súťažný dialóg je forma architektonickej súťaže, ktorá pri tvorbe súťažného návrhu umožňuje komunikáciu medzi všetkými zúčastnenými stranami, ktoré sú zainteresované v danom priestore.
Použitie súťažného dialógu umožní podľa mesta získať návrh, ktorý tieto faktory bude zohľadňovať a riešiť v maximálnej miere a s väčšou istotou, než by sa dalo očakávať pri predkladaní návrhov prostredníctvom štandardnej anonymnej súťaže návrhov, pri ktorej nie je možné o návrhu rokovať v priebehu jeho spracovania.