Ilustračná snímka, zdroj: gusanera.sk
Od mešca k bankomatu je názov novej výstavy, ktorú v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupnia 30. mája. Nová expozícia predstaví dejiny peňazí na území Slovenska od najstarších čias až po dnešok.
Pôjde o reinštaláciu výstavy prezentujúcej najzaujímavejšie predmety z numizmatickej zbierky Tekovského múzea v Leviciach doplnenej o výber predmincových platidiel z fondu archeológie a o predmety od súkromných zberateľov.
Na výstave v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch bude prezentovaný výber najzaujímavejších zbierkových predmetov a hromadných nálezov z Levického okresu. Bude medzi nimi aj časť keltského pokladu z Levíc, ktorý patrí medzi najcennejšie nálezy uložené v múzeu. Ide o zlatý statér a strieborné tetradrachmy razené v druhom storočí pred naším letopočtom. „Ich výnimočnosť spočíva v značke, ktorá bola akýmsi neskôr pridaným bezpečnostným prvkom, ktorý overoval ich pravosť,“ pripomenuli organizátori výstavy.
Okrem tohto pokladu bude vystavený aj hromadný nález mincí zo Želiezoviec, Šaroviec a Bátoviec. K zaujímavostiam expozície patria aj razby arpádovských panovníkov. V zbierkach múzea sa nachádzajú okrem iných aj minca kráľa Štefana I., Ladislava I. a Bela IV., ale aj razby z obdobia panovania Habsburgovcov, predovšetkým poklad mincí Leopolda I. zo Šaroviec alebo vzácny toliar Ferdinanda II. z roku 1634, ktorý bol vyrazený v Sedmohradsku.
Výstava pokračuje prezentáciou mincí a bankoviek Československej republiky od jej vzniku až po rozpad. „Nevynechávame ani obdobie druhej svetovej vojny a vojnovej Slovenskej republiky. Prezentácia numizmatiky, samozrejme, zachytáva aj prechod z korunovej meny na euro. Týmto sa dostávame až do súčasnosti. Najmladšou mincou prezentovanou na výstave je 100-eurová zlatá minca na 400. výročie korunovácie Ferdinanda II. v Bratislave, ktorá bola vydaná v roku 2018. Výstava bude prístupná do 20. júla,“ informovali o tom organizátori.