Múzeum v Nových Zámkoch, archívna snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Premeny rôznych aspektov života maďarskej komunity na Slovensku v priebehu posledných sto rokov predstavuje výstava 100 rokov v obrazoch. V priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch si ju môžu záujemcovia pozrieť v priebehu augusta a septembra.
Putovnú výstavu vytvorilo Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku v spolupráci s Fórom inštitútom pre výskum menšín a Občianskym združením Tradície a hodnoty. „Ide už o tretiu inštaláciu výstavy, ktorú SNM vytvorilo s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2018 Kultminor,“ informoval kurátor výstavy, historik Pavol Rusnák.
Cieľom výstavy je ukázať – bez nároku na úplnosť - prostredníctvom fotografií rozdelených do viacerých tematických celkov zmeny a transformáciu maďarského spoločenstva a ním obývaného južného Slovenska. „Výstava letným pohľadom pripomenie zopár okamihov z minulosti, všedné dni aj sviatočné chvíle, okamihy radosti aj bolestivé spomienky, rutinu i politické zlomy, sprevádzajúce posledných sto rokov života jedného spoločenstva,“ skonštatoval Rusnák.
Odkedy v období rokov 1918 až 1920 vznikli v regióne štátne hranice, vystriedali sa štyri generácie. „Ak sa však pozrieme na to, ako sa zmenil svet okolo nás, naše úžitkové predmety, zvyky a životný štýl, zdá sa, akoby uplynuli stáročia,“ uviedol kurátor výstavy. Jej vernisáž sa chystá 8. augusta, výstava potrvá do 20. septembra.