Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
20.11.2018 08:05

Ministerstvo ocení najlepšie zrekonštruované pamiatky na Slovensku


Bájny Fénix. Soška "Like" od SPP.


Ministerstvo kultúry (MK) SR ocení najlepšie zrekonštruované pamiatky na Slovensku. Víťazi súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2017 budú známi na budúci týždeň. TASR o tom informovali z rezortu kultúry.


Vyhlásenie víťazov súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa uskutoční 29. novembra o 15. h v Dvorane MK SR. Do 13. ročníka súťaže sa prihlásilo 11 projektov, ktoré splnili stanovené podmienky. Komisia zložená z odborníkov z nich následne vyberie víťazov.       

"Ich zástupcovia si od ministerky kultúry Ľubice Laššákovej prevezmú bronzovú sochu bájneho Fénixa, ktorý je symbolom ocenenia," spresnil rezort. Hlavným cieľom súťaže je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ako aj zástupcov miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Proces hodnotenia nominovaných pamiatok pritom podľa ministerstva zohľadňuje nielen samotný výsledok reštaurátorských prác, ale takisto komplexnú prípravu v oblasti výskumu, dokumentácie a plánu na zabezpečenie ochrany pamiatok v budúcnosti.       

"Ministerstvo kultúry dlhodobo podporuje obnovu národných kultúrnych pamiatok cez grantový program Obnovme si svoj dom. V roku 2018 rezort schválil projekty v hodnote vyše 8,5 milióna eur," spresnil rezort. Do hlasovania sa môže zapojiť aj verejnosť. Popri hlavnej súťaži spustila spoločnosť SPP, ktorá je spoločne so svojou nadáciou hlavným partnerom súťaže, verejné hlasovanie na sociálnej sieti o najkrajšie obnovenú pamiatku za minulý rok. Ľudia môžu vyjadriť svoj názor do 28. novembra. Pamiatka, ktorá získa najväčšiu podporu od verejnosti, bude odmenená soškou "Like" od SPP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.10.2017
Slávnostné odovzdávanie ocenení v súťaži DEDINA ROKA 2017
Obce úspešné v súťaži Dedina roka 2017 (SDR 2017) si z rúk ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa a  zástupcov vyhlasovateľov SDR 2017 prevezmú ocenenia vo štvrtok (19. októbra 2017) v Oravskej Polhore.
viac
14.11.2017
Rozhodnite o najkrajšej obnovenej národnej pamiatke a vyhrajte
Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) spustil na svojej facebookovej stránke Vaše SPP verejné hlasovanie v súťaži o najkrajšie obnovenú pamiatku.
viac
12.05.2021
Ministerstvo kultúry ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované NKP
Ministerstvo kultúry (MK) SR ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované národné kultúrne pamiatky.
viac
25.04.2022
Najkrajšia národná kultúrna pamiatka sa nachádza v Galante
Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante sa stal víťazom hlasovania verejnosti o najkrajšiu národnú kultúrnu pamiatku v 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix a získa Cenu Nadácie SPP. Rozhodlo o tom 28 047 hlasov z celkového počtu 78 560 hlasujúcich.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %