Utorok 07.02.2023
Dnes má meniny 
Vanda
°C
14.06.2017 12:52

Mesto sa vráti do čias Liptovskej stolice


Pozvánka.


Slávni župani, obyvateľstvo v dobových kostýmoch a dianie v Liptovskej župe spred 340. rokov zaplaví ulice Liptovského Mikuláša počas blížiacich sa Stoličných dní.


Tohtoročné oslavy sa budú niesť v duchu výročia Liptovskej stolice, pretože presne pred 340. rokmi 14. júna 1677 navrhol župan Juraj Ilešházi, aby sa miestom stoličných zhromaždení stalo práve mestečko Liptovský Svätý Mikuláš.

Tradičné mikulášske podujatie s príznačným názvom Stoličné dni potrvá od 15. do 17. júna. Jedným z lákadiel bude komentovaný sprievod mestom, ktorý opantá starobylou atmosférou a vtiahne okoloidúcich do obdobia spred tristo rokov. Historický sprievod bude v duchu deja, ako Liptovská stolica záležitosti liptovské múdro viedla a spravovala, odchádzať spred budovy mestského úradu v piatok 16. júna o 15:30 hod. „Program bude bohatý na históriu, kultúru, zábavu a dokonca aj šport, verím, že do centra nášho mesta opäť priláka Mikulášanov aj návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Nebude chýbať jarmočný predaj, rozmanitá ponuka vôní, chutí a skvelej nálady, pozývam preto všetkých ľudí dobrej vôle zabaviť sa, ochutnať a potešiť sa tak, ako sa tešili zo života naši predkovia pri oslavách hojnosti,“ pozval do Liptovského Mikuláša primátor Ján Blcháč.

Plochu Námestia osloboditeľov bude už od štvrtka 15. júna lemovať množstvo stánkov. Na Námestí osloboditeľov stánkový predaj spestrí Ulička remesiel, na ktorej odprezentujú svoju tvorbu majstri z Liptova. Slávnostné chvíle po otvorení (16. júna o 16:30 hod. na námestí) podčiarkne vystúpenie Detského folklórneho súboru Ďumbier a následne Orchestra Základnej umeleckej školy J. L. Bellu. Ako sa bude slnko schyľovať k obzoru, v programe nastúpi divadelný večerníček Janko Hraško. Hlavnými hviezdami podujatia bude Kristína (16. júna o 19:30 hod. na námestí), po ktorej sa na pódiu predstaví kapela Smola a Hrušky (o 21:00 hod.).

Ako býva zvykom, v sobotu (17. júna) sa predstaví domáca hudobná scéna. Od 17:00 hod. vystúpia Mince vo fontáne, po nich Gailard (18:15 hod.), Edgar (19:00 hod.) a Barbarossa (20:30 hod.). Program v tento deň moderuje vedátor Karol známy z televíznych obrazoviek.

Sprievodným programom Stoličných dní bude vernisáž a pripomenutie si historických faktov spojených s etablovaním sa Liptovského Mikuláša ako stáleho sídla Liptovskej stolice. Pozývame preto aj do výstavnej siene mestského Múzea Janka Kráľa. V Múzeu Čierny orol je na piatok 16. júna pripravený program zábavných a vzdelávacích aktivít pre deti, ktorý je zameraný na spoznávanie histórie regiónu. Posledný deň Stoličných dní uzavrie o 14. hodine streetbalový turnaj spojený s vyhodnotením Mini ligy v basketbale základných škôl pred Obchodným centrom Central na Námestí mieru.

 

Počas stoličných dní slávnostne odovzdajú do užívania energeticky efektívnu budovu mestského úradu

Tento rok prinesú Stoličné dni v Liptovskom Mikuláši ešte jednu vzácnosť. Po tridsiatich rokoch od začiatku existencie sa opäť odovzdá obyvateľom do užívania zrekonštruovaný mestský úrad.

„V piatok 16. júna o 14:15 hod. pozývame všetkých pred budovu nášho úradu, slávnostne na ňom prestrihneme pásku po jeho rozsiahlej rekonštrukcii. Ide o jeden z prvých dokončených projektov na zníženie energetickej náročnosti verejných budov v takomto rozsahu na Slovensku,“ priblížil šéf radnice. Cieľom realizácie projektu je zvýšenie energetickej efektívnosti mestského úradu, ktoré ušetrí mestskej kase viac ako stotisíc eur ročne. „Tento cieľ sme dosiahli realizáciou stavebných úprav ako zateplenie obvodového a strešného plášťa či výmenou okien a dverí. Dodávateľ zabezpečil zateplenie stropu nad suterénom, izoláciu základov, vyregulovanie vykurovania. Významnými merateľnými ukazovateľmi projektu je dosiahnutie zníženia spotreby energie o 52 percent. Na streche sa osadili fotovoltaické panely a modernizovali sme aj osvetlenie,“ zhrnul primátor Ján Blcháč a upozornil, že tým radnica zároveň dosiahne zníženie emisií skleníkových plynov.

Navrhované stavebné úpravy zvyšujú tepelnú pohodu a stabilitu interiéru. Nová tepelnoizolačná vrstva vytvorí ochranný pancier všetkých nosných konštrukcií, ktoré sú už tridsať rokov nepriaznivo namáhané teplotnými rozdielmi a poveternostnými vplyvmi. Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú dva milióny eur, z toho nenávratné finančné prostriedky tvoria 95 percent investície.

 

Autor: (Viktória ČAPČÍKOVÁ, MsÚ Liptovský Mikuláš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2017
208. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom
Podujatím s názvom „Ubránili sme sa“ si Bratislavský samosprávny kraj pripomenie 208. výročie obliehania Bratislavy Napoleónom v dňoch 19. - 21. mája 2017 v Sade Janka Kráľa a na Tyršovom nábreží v Petržalke.
viac
31.07.2017
Stropkov sa chystá na 23. obnovený jarmok
Stropkovčanov a návštevníkov mesta čaká pestrý týždeň, ktorý cez víkend vyvrcholí 23. ročníkom obnoveného jarmoku. Mesto ožije v rámci sprievodných podujatí kultúrou, umením, športom a pripomína si aj históriu regiónu.
viac
24.08.2017
Námestie slobody ožíva
Hlavné mesto pokračuje v revitalizácii Námestia slobody, ktoré bolo dlhodobo v dezolátnom stave. Po ukončení prvej etapy revitalizácie chceme na námestie vrátiť život. V piatok 25. augusta pozývame všetkých na podujatie Námestie slobody ožíva, ktoré sa uskutoční od 18. hodiny.
viac
06.12.2017
Mikulášske oslavy v Liptovskom Mikuláši
Traduje sa, že sv. Mikuláš dal trom dievčatám do výbavy tri vrecká zlata, aby ich zachránil pred chudobou a urobil ich šťastnými, pretože sa nemohli vydať, keďže nemali veno. Z tejto povesti sa dostal Mikuláš s mešcami ako patrón hlavného kostola na námestí priamo do mestského erbu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %