Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
14.07.2022 07:45

Mesto otvára tri nové záchytné parkoviská, a to v Rači a Petržalke


Snímka zdroj: (Mesto Bratislava).


Hlavné mesto rozširuje sieť záchytných parkovísk, teda parkovísk typu P+R, čiže Park and Ride. Najnovšie otvorilo na Komisárkach v Rači a na Jasovskej a Macharovej ulici v Petržalke.


Ponúkajú viac ako 310 bezplatných miest na parkovanie. Račianske parkovisko je už monitorované kamerovým systémom, pod dohľadom by mali byť čoskoro aj obe petržalské. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia bratislavského magistrátu.

Záchytné parkovisko na Komisárkach môžu využívať napríklad vodiči prichádzajúci denne do Bratislavy z Modry, Pezinka či Svätého Jura. Nachádza sa na ploche bývalého priemyselného areálu, ktorý mesto získalo do prenájmu. Má kapacitu 163 parkovacích miest. Na mieste existujúceho parkoviska na Macharovej ulici vzniklo po upravení priestoru záchytné parkovisko pre 95 áut. Ďalšie parkovisko pre 53 áut vzniklo po vyčistení zanedbanej plochy na Jasovskej ulici.

"Neočakávame, že tieto parkoviská budú zo dňa na deň zaplnené, je ale dôležité, byť pripravení. Keďže chceme systém regulovaného parkovania PAAS rozširovať do ďalších častí mesta, počítame s tým, že dopyt po záchytných parkoviskách sa zvýši a budú využívané. Preto rozširujeme aj sieť záchytných parkovísk," skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Parkovisko pre návštevníkov bude hlavné mesto prevádzkovať aj na Černyševského ulici v Petržalke. Mesto ho začalo prevádzkovať po ukončení nájomnej zmluvy pre súkromnú spoločnosť. Toto parkovisko má kapacitu takmer 60 miest. Mesto zároveň obnovilo značenia na existujúcom záchytnom parkovisku Cintorín Vrakuňa, ktoré má taktiež kamerový systém.

V Bratislave už existujú viaceré miesta, kde je možné zaparkovať a prestúpiť na MHD, napríklad spomínané záchytné parkovisko pri Cintoríne Vrakuňa, podobným spôsobom je sčasti využívané aj parkovisko na Zlatých pieskoch či pod Mostom Lanfranconi. Ich vyťaženosť bola doposiaľ nízka. S rozširovaním systému regulovaného parkovania PAAS a spoplatnenia parkovania aj v centre mesta magistrát očakáva zvýšený dopyt po záchytných parkoviskách.

Pripravuje sa vytvorenie ďalších záchytných parkovísk či výstavba nových veľkokapacitných parkovacích domov. Pribudnúť by mali napríklad v Jurajovom dvore, kde by mala v budúcnosti končiť električka v Petržalke, na Zlatých pieskoch i pri zoologickej záhrade.

Parkoviská typu P+R majú za cieľ odľahčiť dopravu v meste, preto sú v prvom rade budované v okolí Bratislavy - v mestách a obciach Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja s možnosťou využiť na presun vlakovú či autobusovú dopravu. K týmto parkoviskám teraz pribudnú nové parkoviská priamo na území mesta, s možnosťou prestupu na MHD.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.02.2017
Jarné prázdniny v bratislavských centrách voľného času
Mestské centrá voľného času v Bratislave si pre deti pripravili 5 zaujímavých jarných táborov v centre mesta, Ružinove, Petržalke, Dúbravke či v Krasňanoch.
viac
29.03.2019
Petržalka bude mať nové logo, návrh obsahuje Dunaj, strom a ikonický panelák
Mestská časť Bratislava-Petržalka bude mať moderné logo. Petržalka doteraz svoje logo nemala, mala iba historický erb. Súťaž grafických dizajnérov vyhralo logo Juraja Hatlasa z Trenčína, ktoré v sebe zahŕňa tri symboly – Dunaj, strom a ikonický panelák.
viac
07.04.2020
V Petržalke by mohli pribudnúť ďalšie komunitné kompostoviská
V bratislavskej Petržalke by v budúcnosti mohli pribudnúť ďalšie komunitné kompostoviská. V minulosti boli v rámci mestského pilotného projektu zriadené napríklad na Furdekovej či Starhradskej ulici, v ďalšej plánovanej etape by sa ich počet mal zvýšiť.
viac
30.10.2020
V metropole využijú na oznamy o stave testovania kamery i aplikácie
Mestské časti hlavného mesta SR sú pripravené počas víkendového testovania periodicky informovať o aktuálnej situácii na jednotlivých odberných miestach. Využívať budú dostupné informačné kanály, vrátane miestneho rozhlasu i online kamerových záberov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %