Ilustračná snímka: (tasr).
Na vzdelávacom programe Lesný sprievodca sa v Poprade a vo Vysokých Tatrách zúčastní oddnes do piatka 7. októbra 20 lesníkov zo Slovenska a Ukrajiny.
Odborné sprevádzanie v lesnom prostredí predstavuje potenciál na rozšírenie ponuky služieb zabezpečovaných organizáciami, ktoré pôsobia v oblasti lesného hospodárstva. Informovala o tom Veronika Jaloviarová z Národného lesníckeho centra – Ústavu lesníckeho poradenstva a vzdelávania vo Zvolene.
"Slovenskí a ukrajinskí lesníci získajú nové poznatky z metodiky sprevádzania, lesnej pedagogiky ako jeho zážitkovej formy, zásad prvej pomoci v lese, environmentálnej etiky či z ukážky prezentácie prírodného bohatstva daného regiónu. Nielenže sami budú účastníkmi zážitkových aktivít lesnej pedagogiky, ale si aj sami pripravia a zrealizujú modelový zážitkový program pre vybrané deti," uviedla Jaloviarová. Náučný chodník Pramenisko v Tatranskej Lomnici sa 6. októbra stane centrom diania modelovej ukážky zážitkové sprevádzania pre 28 detí zo Základnej školy s materskou školou v Spišskej Teplici. Výstupom vzdelávacieho programu Lesný sprievodca, okrem získaných vedomostí, praktických zručností, výmeny skúseností a medzinárodných priateľstiev, bude i posilnenie cezhraničnej spolupráce.
"Projekt Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér sa zameriava na vybudovanie cezhraničného partnerstva venovaného podpore rozvoja ekoturizmu a lesnej pedagogiky a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva v prihraničných regiónoch," priblížila Jaloviarová. Vysvetlila, že cieľom je zlepšenie kapacity multifunkčného lesníctva prostredníctvom poskytovania verejnoprospešných služieb pre návštevníkov lesa, turistov, deti a mládež, vrátane osôb so zdravotným postihnutím. Koordinátorom projektu je Národné lesnícke centrum vo Zvolene.