Pondelok 07.04.2025
Dnes má meniny 
Zoltán
°C
03.06.2020 11:00

Počasie monitoruje aj sieť 30 meteostaníc NLC umiestnených v lesoch


Ilustračná snímka.


Nielen profesionálni meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ale aj slovenskí lesníci sa venujú monitoringu počasia.


Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (NLC – LVÚ) a Technická univerzita (TU) vo Zvolene už niekoľko rokov prevádzkujú sieť meteorologických staníc s možnosťou online prístupu k operatívnym údajom z rôznych oblastí Slovenska.

„Slovensko je krajina s rozmanitým a členitým reliéfom a sieť klimatologických staníc SHMÚ nemá úplne dostatočné pokrytie v lesných oblastiach, ktoré sú častým a zároveň zraniteľným priestorom pre iniciáciu nežiaducich meteorologicko-hydrologických javov,” uviedla pracovníčka NLC - LVÚ Zuzana Sitková. „Z pohľadu špecifických potrieb lesníckeho výskumu je preto dôležité monitorovať podmienky prostredia vo vzťahu k lesným drevinám a procesom prebiehajúcim v lesnom ekosystéme,” dodala.

Webový portál lesníckeho meteorologického monitoringu www.forestweather.sk poskytuje prístup k online údajom zo siete 30 meteorologických staníc distribuovaných v rôznych lesných oblastiach Slovenska a pokrývajúcich prakticky všetky lesné vegetačné stupne v rozsahu nadmorských výšok od 225 m n. m. do 1560 m n. m.

„Sieť staníc bola vybudovaná na základe dlhoročnej kooperácie pracovníkov NLC – LVÚ Zvolen a Lesníckej fakulty TU postupne od roku 2006. Niektoré časové rady údajov tak prezentujú údaje z dvoch posledných desaťročí, v rámci ktorých sa aj podľa výsledkov Svetovej meteorologickej organizácie vyskytuje stále viac extrémnych meteorologických situácií a klimaticky kontrastných epizód v roku,” priblížila Sitková.

Na meranie meteorologických prvkov sa jednotne používajú digitálne meteorologické stanice s výškou meraní v dvoch alebo desiatich metroch, s intervalom merania dve až päť minút a s automatizovaným ukladaním dát každých desať minút. Prenos údajov cez internet sa deje každú hodinu, čiže 24 krát za deň. Zdrojové dáta sú archivované na centrálnom serveri a vizualizované prostredníctvom stránok prevádzkovateľa www.emsbrno.cz, ako aj na prezentovanom webe lesníckeho meteorologického monitoringu.

Základné merané meteorologické veličiny sú globálne žiarenie, teplota a vlhkosť vzduchu, úhrny zrážok. Na niektorých staniciach je meranie rozšírené o smer a rýchlosť vetra a tlak vzduchu. Na vybraných lokalitách sa realizuje v lesných porastoch monitoring pôdnej vlhkosti a teploty za pomoci digitálnych senzorov a datalogerov.

Okrem využitia v aplikovanom výskume slúžia operatívne meteorologické údaje najmä pre potreby lesníckej a agrolesníckej prevádzky. Možno ich však využiť aj v procese environmentálneho a prírodovedného vzdelávania či ako zdroj informácií pre zainteresovanú širšiu verejnosť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Lesníci zo Slovenska a Ukrajiny sa budú venovať zážitkovému sprevádzaniu
Na vzdelávacom programe Lesný sprievodca sa v Poprade a vo Vysokých Tatrách zúčastní oddnes do piatka 7. októbra 20 lesníkov zo Slovenska a Ukrajiny.
viac
12.08.2018
Pokrstili novú publikáciu o Pustom hrade
Mesto Zvolen vydalo novú knihu o Pustom hrade a Peťuši s najnovšími poznatkami z výskumov od autorov Jána Beljaka, Noémi Beljak Pažinovej, Michala Šimkovica
viac
26.04.2019
Lesnícke dni chcú živou učebňou čo najviac priblížiť ľudí k lesu
Les ako živá učebňa je témou piatkového otvorenia Lesníckych dní vo Zvolene. Organizátori každoročne prichádzajú s novou témou, tohtoročnou sú Lesy a vzdelávanie, ktorú vyhlásila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ako nosnú pre tohtoročný Medzinárodný deň lesov.
viac
14.07.2022
Výrazné až extrémne pôdne sucho je na viac ako polovici Slovenska
Najhoršie meteorologické sucho je na hornom a dolnom Zemplíne. Zrážkový deficit je tam viac ako mínus 100 milimetrov (mm). Uviedla to Lívia Labudová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa