Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
23.01.2017 03:56

Ľahostajnosť, apatia a nezáujem. Taký je svet v detských videách


Súťaž pre deti, ktorej víťazov už dnes poznáme, bola vyhlásená prostredníctvom webovej stránky www.triedime.sk.


Dve prvé miesta a špeciálna cena. Taká je bilancia súťaže o Skvelé zelené video, v ktorej mali žiaci základných škôl ukázať, čo vedia o triedení odpadu a jeho recyklácii.


Víťazmi sa stali šiestaci zo ZŠ Mládežnícka v Púchove (video s názvom The Boy Who Sorts Waste) a žiaci 1. až 3. ročníka zo ZŠ v Podkoniciach (video Mannequin Challenge). Špeciálnu cenu priznal organizátor súťaže OZV ENVI - PAK, a. s. školskému krúžku Mladí reportéri opäť z púchovskej ZŠ Mládežnícka za video Naša špinavá budúcnosť.

Prvý víťazný príbeh hovorí o chlapcovi, ktorého vysnívaným povolaním bolo stať sa smetiarom. Postavil sa proti výsmechu spolužiakov, triedil odpad a vlastným príkladom si získal priazeň okolia. „Chceli sme vytvoriť video, ktoré svojím obsahom zaujme ľudí a možno práve kvôli tomu zlepšia triedenie odpadu,“ hovorí učiteľ Jaromír Flaškár z púchovskej ZŠ. „Tiež sme chceli poukázať na fakt, že človek, ktorý triedi odpad je často zosmiešňovaný.“ V druhom ocenenom videu sa žiaci pomocou kúziel zbavili odpadu, zároveň však pomenovali jeho dnešné hlavné problémy a našli na ne riešenia.

„Naše deti nápad s videom chytil a bavil,“ nadviazala Linda Mesíková, učiteľka zo základnej školy v Podkoniciach. „Postupne aj samé prichádzali s nápadmi, čo by tam malo byť, ja som im len pomohla uviesť myšlienky do reality a natočiť video.“

„Bolo ťažké vybrať zo 14 videí jedného víťaza,“ hodnotí riaditeľka pre marketing a komunikáciu OZV ENVI - PAK Silvia Nosálová. „Deti sú skvelé, keď hovoria otvorene o neúcte k životnému prostrediu a k prírode, pričom sa veci snažia zmeniť do takej miery, do akej vedia a dovoľuje im to ich vek. A ako nás vidia? Neraz ako ľahostajných, apatických a nezaujímajúcich sa o odpady, o triedenie. Každé ich video predstavilo iný príbeh, inú emóciu, iný náboj. Aj preto sme víťazstvo priznali dvom prácam a za kreativitu i vynikajúce technické spracovanie pripojili aj špeciálnu cenu.“

Výhercovia budú odmenení celodenným výletom s exkurziou a vecnými cenami. Všetky zapojené triedy, školské krúžky, skupiny žiakov a jednotlivci získavajú edukačné pomôcky o triedení odpadu.

(Tri víťazné videá si môžete pozrieť na stránke Triedime.sk: http://www.triedime.sk/article/Skvele-zelene-video---vyhodnotenie. )

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.12.2016
Pre základné školy: Stihnite to do 20. decembra
Posledné dni ostávajú základným školám, aby sa s vlastným videom zapojili do súťaže o správnom triedení a recyklácii odpadu.
viac
10.04.2017
Cez žiakov učí škola triediť aj rodičov a starých rodičov
Už osem rokov sa pozoruhodným spôsobom pedagógovia kremnickej Základnej školy na Angyalovej ulici venujú environmentálnej výchove žiakov.
viac
17.05.2017
Školáci, súťažte! Digitálny pracovný zošit vás s triedením odpadu aj zabaví
Pre školopovinné deti je tu nová online pomôcka - digitálny pracovný zošit, ktorý ich naučí triediť.
viac
06.06.2017
Deti z Podkoníc a Púchova oslávili MDD na triedičke odpadov
Koncom minulého roka sa deti základných škôl zapojili do súťaže Skvelé zelené video, ktorej hlavnou výhrou bol celodenný výlet. Tí najlepší „kameramani a herci“ získali od spoločnosti ENVI - PAK výlet spojený s exkurziou na triedičku odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %