Utorok 07.02.2023
Dnes má meniny 
Vanda
°C
02.03.2022 10:35

Kolóniu havranov sa v L. Mikuláši snažia odplašiť maketami dravcov


Snímka zdroj: (Mesto L. Mikuláš).


V utorok ich nainštalovali do korún stromov v Parku Márie Rázusovej Martákovej pri Rachmaninovom námestí a na Stodolovej ulici. Zástupca primátora Ľuboš Trizna uviedol, že cieľom je dostať havrany z centra mesta na perifériu.


"Zámerne to robíme na začiatku marca, teda v období pred hniezdením havranov, aby si nezačali stavať hniezda opäť v tejto zaľudnenej lokalite. V rámci pilotného projektu skúšame viacero druhov makiet. Statické, so svietiacimi očami a tiež s pohyblivou hlavou a zvukovými výkrikmi," priblížil Trizna.

Vedenie mesta doplnilo, že na takomto spôsobe sa zhodli ako na humánnom riešení, pretože plašenie živými dravcami spôsobuje úhyn jedincov. Proti krkavcovitým operencom robia pracovníci mestských verejnoprospešných služieb aj ďalšie opatrenia, akými sú orezávanie konárov a zhadzovanie hniezd.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2016
Múzeum opäť otvára poradňu pre hubárov i bylinkárov
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravilo aj v tomto roku hubársku a bylinkársku poradňu. K dispozícii je až do polovice novembra každý pondelok od 13. do 15. hod. v budove múzea.
viac
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
17.07.2017
V Liptovskom Mikuláši mimoriadne zasadne Rada ZMOS
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora zvolal na 20. júla 2017 mimoriadne rokovanie Rady ZMOS. Kľúčovou témou bude prerokovanie nového návrhu na zvyšovanie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov školstva.
viac
12.10.2021
V Liptovskom Mikuláši majú problém s havranmi,na stromy umiestnia makety dravcov
Obyvateľov Liptovského Mikuláša obťažujú premnožené havrany poľné, ktoré robia hluk a znečisťujú verejné priestranstvá. Koncom januára dá preto radnica nainštalovať v korunách stromov makety dravých vtákov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %