Celková ročná úspora pre mestskú kasu po rekonštrukcii predstavuje 106-tisíc eur.
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
„Budovu postavili v 80. rokoch minulého storočia a jej hospodárnosť má značné rezervy. Je možné vo veľkej miere ich znížiť práve stavebnými úpravami, ako je komplexná obnova obálky budovy,“ uviedol autorizovaný inžinier Ján Hlina. Malo by sa tak stať prostredníctvom zateplenia obvodového plášťa minerálnou vlnou v odvetrávanej fasáde, zateplením plochej strechy, odizolovaním stropu nevykurovaného suterénu od vykurovaného prvého nadzemného podlažia. „Po týchto úpravách opäť vyregulujeme vykurovací systém,“ priblížil. Vzhľadom na technické, konštrukčné a funkčné nároky obvodového plášťa, ktorý tvorí odvetraná fasáda, nebolo možné zachovanie pôvodného materiálu, ktorým bol mramor z bulharského sídla Vraca, nesený na hliníkovom rošte. Stavbári musia celú konštrukciu nahradiť a prispôsobiť novo navrhovanej obálke budovy, ktorá zabráni významným tepelným stratám. „Nový obklad je navrhnutý keramický, čím ušetríme energiu a minimalizujeme údržbu, zároveň adekvátne esteticky nahradíme pôvodný obklad. Architektonické stvárnenie a kompozícia fasád zostane zachovaná,“ zdôraznil J. Hlina.
Ďalším významným miestom spotreby elektrickej energie je pôvodné osvetlenie. Operačný program Kvalita životného prostredia, z ktorého je možné čerpať financie, vyžaduje aj zníženie emisií, ktoré pri spotrebe energie vznikajú. Tým sa otvorila otázka a zároveň potreba naprojektovať obnoviteľný zdroj energie. Ako najefektívnejší zdroj sa ukázali fotovoltaické panely, ktoré budú mať plochu 80 m² a môžu vyprodukovať 10 MWh elektrickej energie ročne.
Hlavnými pozitívami je šetrenie finančných prostriedkov mesta, na základe energetického auditu sa mesto dostáva až na úsporu 52 %. Budova sa zo súčasného zatriedenia v energetickej certifikácii z triedy, keď je „budova energiou plytvajúca“ dostane do triedy „nízkoenergetická“.
Primátor Ján Blcháč pripomenul, že celková ročná úspora pre mestskú kasu po rekonštrukcii predstavuje 106-tisíc eur. Rekonštrukcia by mala byť ukončená do mája 2017.