Utorok 26.11.2024
Dnes má meniny 
Kornel
°C
08.07.2020 01:23

Imunita zohráva pri Covide veľkú úlohu


Ilustračná snímka.


Hipokratova veta „Nech jedlo je vaším liekom a liek vaším jedlom" platí dodnes. Odhaduje sa, že neadekvátna výživa je príčinou až 60 percent neinfekčných a viac ako 75 percent infekčných chorôb vo svete.


Záujem o vzťah medzi výživou a zdravím človeka zaujímal lekárov a vedcov od dávnej minulosti až napokon v 60. až 70 rokoch 20. storočia vznikol lekársky odbor nazývaný nutričná imunológia, alebo imunonutrológia. V r. 1968 „Svetová zdravotnícka organizácia konštatovala, že vzťah medzi malnutríciou (nedostatočný stav výživy, podvýživa) a infekciou je synergický, čo znamená, že nesprávna výživa ide ruka v ruke s infekciami, ale aj mnohými ďalšími neinfekčnými chorobami ako kardiovaskulárne, či onkologické choroby, ale aj cukrovka, obezita. Osobitne je úloha výživy rozhodujúca v dvoch ohraničujúcich obdobiach života a to v rannom detstve a starobe. Výskum interakcií medzi výživou a a imunitou má praktický význam tak pre klinickú medicínu tak i pre verejné zdravotníctvo“, konštatuje k téme stravovanie a imunita MUDr. Zora Kľocová Adamčáková, vedúca oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu banskobystrického RÚVZ.

Úlohou imunitného systému je ochrana organizmu t.j. rozoznanie vlastných a cudzích nežiaducich buniek (vírusy, baktérie, huby, parazity), tkanív (napr. nádorové bunky) alebo chemických látok. Rizikových faktorov, ktoré môžu prispieť k oslabeniu imunity je viac- predovšetkým znečistené životné prostredie, nezdravý životný štýl - fajčenie, nezdravá výživa, nedostatok pohybu, nadmerná konzumácia alkoholu, stres, nedostatok spánku, a potom tie, ktoré nemôžeme ovplyvniť ako napríklad vek, pohlavie, genetická predispozícia. Oslabenie imunitného systému sa najčastejšie prejaví opakovanými infekciami.

„Imunitný systém má každý deň a celý život 24 hodinovú pohotovosť (stravu nekonzumujeme sterilnú, ani nedýchame sterilný vzduch), preto vyžaduje prísun dostatočného množstva zdrojov energie a stavebných látok, aby mohol plniť svoje funkcie. Odhaduje sa, že človek za svoj život skonzumuje približne 60 ton potravy, v ktorej prijme okrem tých dobrých aj obrovské množstvo látok škodlivých. Všetka táto potrava prejde cez tráviaci trakt, pre ktorý je dôležitá každodenná obnova jeho epitelu a lymfatický systém okolo tráviaceho systému, ktoré spolu patria k najdôležitejšímorgánom imunity“, približuje tému MUDr. Adamčáková. Dodáva, že výživa negatívne ovplyvňuje imunitný systém aj v prípade neadekvátneho zloženia alebo hladovania, ale aj opačne - v podobe dlhodobého nadbytku. Každé prebiehajúce ochorenie zhoršuje nutričný stav a teda aj imunitnú kapacitu organizmu.

Odpoveď na otázku, ktorá v súčasnosti, v čase celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19, mnohých zaujíma do akej miery možno využiť vhodne zostavené nutričné odporúčania ako prevenciu u infekcií, ktoré majú epidemický alebo pandemický potenciál ukážu až výsledky výskumu v budúcnosti. Nateraz je však dôležité, aby sme vo svoj prospech využili to, čo už bolo vedecky dokázané, čo nás môže pred mnohými infekčnými aj neinfekčnými ochoreniami chrániť. Odporúča sa nefajčiť, denne konzumovať zvýšené množstvo a zeleniny, pravidelne jesť orechy a semienka, preferovať celozrnné pokrmy a jedlá s nízkym obsahom tukov, potraviny s obsahom probiotík, dodržiavať pitný režim - nesladené nealkoholické nápoje, ale aj pravidelne cvičiť, znížiť príjem alkoholu a jednoduchých cukrov na minimum, dodržiavať spánkový režim a psychohygienu.

Autor: (Mária TOLNAYOVÁ, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2017
V jedálničku našich detí by mali pribudnúť ryby a strukoviny
Myslí si to olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, ktorý sa stal tvárou projektu o zdravom životnom štýle "Hravo ži zdravo". Už po šiestykrát mapoval životný štýl piatakov základných škôl po celom Slovensku. Najúspešnejších účastníkov čakal Matej Tóth vo Vysokých Tatrách s tréningovým prekvapením.
viac
18.06.2020
Ochrana mestských infraštruktúr a služieb pred počítačovými hrozbami
Európska komisia (16. 6.) oznámila, že prostredníctvom programu Horizont 2020 poskytne viac ako 38 miliónov EUR na podporu niekoľkých inovačných projektov v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry pred počítačovými a fyzickými hrozbami a na zvýšenie inteligentnosti a bezpečnosti miest.
viac
20.10.2020
Ministerstvo vnútra schválilo eurofondový projekt pre SŠHR
Ministerstvo vnútra schválilo štátnym hmotným rezervám eurofondový projekt zameraný na pomoc pri zvládaní pandémie COVID-19.
viac
13.07.2021
Komplexný systém riadenia v sociálnych službách
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s odborníkmi z praxe pripravuje metodiku pre krízové riadenie sociálnych služieb v pandemickej situácii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %