Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
05.12.2019 03:05

Hrašovícka ovocná alej - náučný chodník "Stromy našich predkov"


Najmladší z brigádnikov, ani nie dvojročný Peter, priviezol fľašu zapečatenú včelím voskom s odkazom pre budúce generácie.


Tí, čo chodia z Hrašovíka na prechádzku lesom smerom na Košickú Novú Ves, respektíve na neďaleké košické sídlisko Furča, si už dávnejšie mohli všimnúť upravené okolie pod novovybudovanou vežičkou „Na kline“.


V priebehu jesene boli v rámci aktivačných prác odstránené husté kríky náletových drevín na okraji hrašovíckych polí. Onedlho, na vyčistenom priestore pribudla tabuľa s informáciami o náučnom chodníku a ovocných stromoch, ktoré tu budú zasadené. Naši predkovia sadili ovocné stromy najmä na miestach ťažko dostupných na pestovanie obilia alebo popri cestách. Tak vznikol sad čerešní na kopci, v severozápadnej časti hrašovíckeho chotára, zvanom "Guľves". Pamätníci dodnes spomínajú na túto lokalitu ako na miesto, kde sa ako deti šplhali po stromoch, vkladajúc si do úst sladučké čerešne. V nedeľné popoludnia sa tam stretávali mnohé hrašovícke rodiny. Čerešňový sad koncom 20. storočia zanikol a zostali len spomienky. A tak sa vedenie obce, spoločne s ďalšími nadšencami, rozhodlo vrátiť týmto miestam pôvodný charakter. Od myšlienky nebolo ďaleko k činom. Vypracovaný projekt Stromy našich predkov bolo možné zrealizovať len vďaka finančnej podpore Enviromentálneho fondu Ministerstva životného prostredia SR v rámci Programu obnovy dediny , s príspevkom obce Hrašovík. Tabuľa nezostala dlho osamotená. Onedlho k nej pribudli jamy na stromčeky. Tá správna hodina „ H“ na výsadbu ovocnej aleje nastala v sobotu 23. novembra 2019. Aj počasie sa v ten deň umúdrilo a napriek zamračenej oblohe, brigádnikov neskropil dážď. Do pripravených jám, podľa poradia stanoveného ovocinárskym odborníkom, začali vysádzať stromčeky. Neboli to len spomínané čerešne, paleta stromov bola širšia. Pribudli: orech, moruša, dula, mišpuľa, viacero druhov slivák a nezabudlo sa ani na hrušku či jabloň. Pod jednu z čerešní bola zakopaná fľaša zapečatená včelím voskom s odkazom pre budúce generácie. Tejto úlohy sa s plnou vážnosťou ujal najmladší z brigádnikov, ani nie dvojročný Peter. Možno to bude práve on, ktorý tento odkaz o takých päťdesiat rokov nájde a prečíta.

Stromy získali aj svojich adoptívnych rodičov. Ich úlohou je, popri nenáročnej starostlivosti o ten svoj strom, vštepovať deťom lásku k okolitej prírode.

Aby si hockde, kde ich osud v dospelosti zaveje, vedeli vybaviť vôňu a chuť vlastnoručne odtrhnutého ovocia z rodnej  hrašovíckej aleje.

Autor: PhDr. Jana Amrichová


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2016
K ruinám Zoborského kláštora vedie nový náučný chodník
Na nitrianskom Zobore vznikol nový náučný chodník, ktorý vedie k ruinám Zoborského kláštora. Náučný chodník vybudovali aktivisti zo Zoborského skrášľovacieho spolku.
viac
26.09.2017
Novobanské Mestské lesy plánujú vybudovať arborétum
Na náučnom chodníku Zvonička chcú novobanské Mestské lesy vybudovať arborétum. Podľa konateľa spoločnosti Víťazoslava Chrappu bude mať arborétum nielen náučný charakter, ale pomôže podporiť cestovný ruch a zviditeľniť mesto.
viac
11.11.2019
Vo Vinosadoch si vybudovali vinársky náučný chodník
Okrem toho realizovali projekty, ktoré podporujú komunitný život. Pozornosť venovali aj starým remeslám či zachovaniu kultúrneho dedičstva. Letný tábor miestnych remeselníkov si pre veľký záujem detí zopakujú aj v budúcom roku.
viac
07.05.2020
Vyrúbanú alej pri ceste do obce má nahradiť nová aj s chodníkom
Niekoľko desaťročí starú topoľovú alej pri ceste vedúcej do obce Čerenčany v okrese Rimavská Sobota, ktorú správca komunikácie pre zlý stav stromov vyrúbal, by mala nahradiť nová aj s chodníkom. Informovala o tom starostka Zuzana Študencová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %