Poľana a Podpoľanie. Snímka: (activtrip.sk).
Film Štátnej ochrany prírody SR o Biosférickej rezervácii (BR) Poľana získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v americkom Los Angeles.
Ide o festival, ktorý udeľuje cenu za tvorivé diela z celého sveta. Film bude prezentovaný vo filmovom štúdiu Raleigh Studios, Hollywood 10. júla tohto roka. O svetovom úspechu tohto filmu informovala Lucia Miňová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti BR Poľana.
Autormi dokumentárneho filmu o BR Poľana, ktorá môže slúžiť ako príklad trvalo udržateľného života, prijateľnej rovnováhy a vzájomného vzťahu človeka s prírodným prostredím, sú Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak. Dokument bol vyrobený za finančnej podpory Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej EÚ a projektu Štátnej ochrany prírody SR.
Film slúžil aj na prezentáciu BR Poľana na Svetovom kongrese BR v Lime v marci 2016. Na ňom medzinárodná koordinačná rada schválila rozšírenie BR Poľana o Hriňovské lazy.
Podľa Miňovej, kto nebol na Poľane – najvyššej vyhasnutej sopky na Slovensku, nevidel svet. "Predstavuje jedinečné územie v srdci Slovenska. Posledné roky je Poľana aj symbol spolupráce a unikátneho javu – vzájomnej úcty a rešpektu medzi všetkými, ktorí v nej pôsobia. Tajomné zákutia, skalné monumenty - mohutné zvyšky dávnej sopečnej činnosti, lesy a pralesy, polianky, horské lúky, pasienky a človek – mozole, pot, ale i úprimná radosť a najmä hrdosť tých, čo na tomto pôvabnom kúsku zeme žijú. To je Poľana, napriek tomu, že je známa, po stáročia si zachovala svoju intimitu," konštatovala Miňová.
"Program Človek a biosféra je považovaný za vlajkový program UNESCO spájajúci prírodu a krajinu s človekom za účelom zabezpečenia udržateľného rozvoja. Jeho základným mottom je harmonický vzťah človeka a prírody. V súčasnosti UNESCO eviduje 669 biosférických rezervácií v 120 krajinách. Slovenská republika zaradila do programu Človek a biosféra okrem Poľany aj ďalšie vzácne územia – Východné Karpaty, Tatry a Slovenský kras," dodala Miňová.