Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
11.05.2022 03:20

Ekokemp pod hradom Šášov budú tvoriť recyklované lodné kontajnery


Na snímke vizualizácie budúceho ekokempu v Šášovskom Podhradí v okrese Žiar nad Hronom. Snímka zdroj: (tasr).


Vodácky ekokemp s lodenicou, ktorý má vzniknúť v Žiari nad Hronom priamo pri rieke Hron pod zrúcaninou hradu Šášov, budú tvoriť recyklované lodné kontajnery.


Súčasťou areálu bude i požičovňa bicyklov a lodí. Na stredajšom brífingu o tom v areáli budúceho ekokempu informoval primátor mesta Peter Antal.

Ekologický kemp v mestskej časti Šášovské Podhradie má byť určený pre karavany i stany, no nachádzať sa tu bude aj glempingové ubytovanie. "Bude to z recyklovaných lodných kontajnerov, ktoré budú prerobené na iný účel. Časť z nich budú sociálne zariadenia, z ďalších bude ubytovacia časť či kuchynka," priblížil Antal.

Hlavným cieľom projektu je podporiť cestovný ruch v meste a jeho okolí, ekokemp pritom vznikne na dlhodobo nevyužívaných mestských pozemkoch, ktorých súčasťou je i niekdajšie futbalové ihrisko. "V čase, keď tento areál nebude využívaný na kempovanie, môže byť využitý na rôzne kultúrne akcie či festivaly," uviedol Antal. Ako dodal, ekokemp by mal byť pre turistov k dispozícii už počas budúceho leta.

Architektonickú štúdiu k projektu pre mesto vypracovalo štúdio Totalstudio, ktorého návrh je inšpirovaný funkčnosťou a flexibilitou švajčiarskeho vojenského noža. Nosným prvkom areálu má byť drevená lávka, na ktorú sa budú napájať jednotlivé objekty kempu. Aktuálne mesto pracuje na príprave projektovej dokumentácie.

Samospráva verí, že ekokemp pri rieke Hron dokáže prilákať domácich i zahraničných turistov, ťažiť chcú i z blízkosti banských miest Kremnica a Banská Štiavnica. "Rieka Hron je našou najsplavovanejšou riekou. Myslím si, že tento kemp bude nadregionálny projekt, dovolím si povedať, že aj celoslovenský," povedal viceprimátor mesta a krajský poslanec Ladislav Kukolík. Ako dodal, vodáctvo je na Slovensku obľúbené, no problémom je chýbajúca turistická infraštruktúra.

Myšlienku vytvorenia ekologického vodáckeho kempu minulý týždeň podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý pre tento projekt vyčlenil sumu 150 000 eur. Celkový rozpočet projektu pritom samospráva odhaduje na približne 300 000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.07.2016
Na hrade Šášov objavili unikátne nálezy
Dobrovoľníkom, ktorí pracujú na záchrane hradnej zrúcaniny Šášov, sa pred pár dňami podarili unikátne objavy.
viac
27.09.2016
V lese nad Šášovským Podhradím našli muníciu z II. svetovej vojny
V lesnom poraste nad Šášovským Podhradím pri Žiari nad Hronom našli v piatok (23. 9.) viac kusov munície pravdepodobne z obdobia II. svetovej vojny.
viac
31.10.2016
Poplatok za rozvoj sa v Žiari nad Hronom platiť nebude
Poplatok za rozvoj, ktorým môžu slovenské mestá a obce od budúceho roka spoplatniť výstavbu na svojom území, mesto Žiar nad Hronom nezavedie. "Žiarski poslanci schválili uznesenie, že sa v meste nebude vyberať poplatok za rozvoj," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.
viac
07.05.2022
Kraj podporí zip-line aj vodácky kemp v okrese Žiar nad Hronom
Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja odsúhlasili aj podporu pre dva projekty, ktoré prispejú k rozvoju cestovného ruchu v okrese Žiar nad Hronom. Po 150-tisíc eur prispeje župa na vybudovanie zip-line na Skalke v Kremnici a výstavbu ekokempu v Šášovskom Podhradí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %