Dubnické múzeum.
Spolu 11-tisíc eur využije Dubnické múzeum na sprístupnenie expozičných priestorov osobám so sluchovým a zrakovým obmedzením. Financie získalo prostredníctvom grantu z Ministerstva kultúry SR na podporu projektu s názvom Univerzálne prvky ako nástroj sprístupňovania expozícií Dubnického múzea.
V rámci sprístupňovania expozícií osobám so zrakovým a sluchovým hendikepom chce Dubnické múzeum vytvoriť reliéfne obrazy v expozíciách doplnené o audiokomentár pre nevidomých. Nepočujúcim by mal s expozíciami pomôcť virtuálny sprievodca dostupný cez technológiu NFC čipov, ktoré zabezpečujú bezdrôtovú komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami. „Naším ďalším cieľom je navrhnúť a vyrobiť rotačný prvok obsahujúci reliéfne vyobrazenie kaštieľa a pôdorysy podlaží s informáciami o expozíciách, ktoré by poskytovali návštevníkom informácie hneď pri vstupe do objektu,“ priblížila zámer projektu riaditeľka Dubnického múzea Monika Schwandtnerová s tým, že expozície budú doplnené aj o reliéfne obrazy vybraných predmetov.
„Projekt sa opiera o skúsenosti garantov a spoluprác s Katedrou špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ako aj centrom CEDA Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktoré sa zameriava na bezbariérové navrhovanie,“ vysvetlila Monika Schwandtnerová a dodala, „okrem odporúčaní medzinárodných dohovorov o sprístupňovaní kultúry nás inšpirovala aj skutočnosť, že práve v priestoroch Dubnického kaštieľa sídlil v období socializmu ústav pre osoby s poškodením sluchu.“ Aj to bol jeden z impulzov, ktorý podnietil vedenie múzea, aby pri tvorbe expozície venovanej výšivkárskemu spolku Izabella vytvorilo krátkeho sprievodcu po expozícii v Braillovom písme, ktorý bol doplnený o reliéfne obrazy a vzory na haptické čítanie exponátov.
Projekt zameraný na zabezpečenie nevyhnutnej, bezpečnej a jednoduchej orientácie pre všetkých návštevníkov so zohľadnením ich pohybových schopností a iných obmedzení by mal byť realizovaný do konca roka 2020.