Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
26.11.2021 04:15

Dotácia na vodovodnú prípojku zabezpečí rómskej osade pitnú vodu


Ilustračná snímka.


Obec Kobeliarovo v okrese Rožňava získala nenávratný finančný príspevok na vybudovanie novej vodovodnej prípojky pre ľudí z marginalizovanej rómskej komunity žijúcich v miestnej osade.


Ako priblížila starostka obce Janka Regrutová, súčasný zdroj vody nevyhovuje hygienickým štandardom, nahradí ho preto nový výdajný stojan.

V rómskej osade v Kobeliarove žije podľa starostky asi 250 ľudí, k dispozícii majú jediný zdroj vody. „Doposiaľ majú prístup k vode len na základe trubice, ktorá vyčnieva zo zeme. Zrejme ide o nejaký podzemný prívod vody, ktorý využívajú na varenie, pranie i na pitie,“ vysvetlila starostka. Ako dodala, voda aktuálne nevyhovuje ani hygienickým štandardom, podľa odporúčania hygienikov je potrebné ju pred priamou konzumáciou prevariť.

Obci sa však po roku a pol podarilo dokončiť potrebnú dokumentáciu k projektu novej vodovodnej prípojky, na jej vybudovanie získali i nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 180 000 eur. Nový výdajný stojan bude fungovať na princípe čipových kariet, tie si budú obyvatelia obce môcť dobíjať priamo na obecnom úrade.

„V závislosti od počasia by práce mali začať na začiatku jari, dokončené by mali byť do konca augusta 2023,“ uviedla Regrutová. Ako dodala, v prípade záujmu obyvateľov bude v budúcnosti možnosť potiahnuť vodu aj do samotných domov, potrebné je však najskôr vysporiadať vlastníctvo jednotlivých nehnuteľností.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.01.2018
Rezort vnútra predstavil hlavné body zákona o potláčaní kriminality v osadách
Priamo v rómskej osade v Krompachoch vo štvrtok predstavil minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar opatrenia, ktoré rezort plánuje zaviesť v prípade tzv. otravujúcej kriminality. V pláne sú tri hlavné body zmeny zákona o potláčaní kriminality v rómskych osadách.
viac
22.01.2018
Humenné získalo dotáciu na projekt občianskych poriadkových služieb
Od začiatku roka fungujú v Humennom miestne občianske poriadkové služby (MOPS), ktoré pôsobia najmä v prostredí marginalizovaných rómskych komunít na území mesta.
viac
28.12.2020
Prieskumné vrty v sninskej doline ukázali výdatný zdroj vody
Prvé prieskumné vrty v troch obciach v okrese Snina ukázali, že by tam v krátkej dobe mohol byť vybudovaný vodovod. Skonštatoval to predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský. Podľa jeho slov je v okrese Snina 32 obcí, z toho 28 nemá kanalizáciu a 24 ani vodovod.
viac
09.11.2021
Rozširujeme zoznam oprávnených obcí a zlepšujeme podmienky výzvy
Rozširujeme zoznam oprávnených obcí a zlepšujeme podmienky výzvy zameranej na budovanie kanalizačného systému a prístupu k pitnej vode.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %