Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
10.03.2021 08:25

Dom umenia Fatra obnovia za takmer jeden milión eur


Dom umenia Fatra v Žiline.


Dom umenia Fatra, ktorý je sídlom Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina, obnovia počas najbližších štyroch rokov.


Celková výška projektu Prelaďme na novú vlnu — Dom umenia Fatra Žilina je 997 177 eur. Financovaný je z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska vo výške 85 percent a zo štátneho rozpočtu SR vo výške 15 percent. Informoval o tom riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl.

Projekt sa začne na jar a potrvá až do roku 2024. „Cieľom je vytvorenie podmienok pre zlepšenie umeleckého dojmu a zvýšenie potenciálu využitia Domu umenia Fatra prostredníctvom obnovy vonkajších fasád a rekonštrukcie vnútorných priestorov,” vysvetlil riaditeľ ŠKO Žilina.

Pripomenul, že Dom umenia Fatra sa nachádza v Mestskej pamiatkovej rezervácii Žilina. „Objekt postavili v rokoch 1919 - 1921 ako budovu kina a divadla Grand Bio Universum. V januári 1922 tu bola premiéra prvého hraného slovenského filmu Jánošík . V rokoch 1983 - 1988 kino Fatra zrekonštruovali pre potreby ŠKO Žilina. Ku kinu pristavili budovu pre potreby orchestra a v sále v roku 1988 postavili koncertný organ z dielne firmy Rieger-Kloss z Krnova,” uviedol Hampl.

„Blíži sa storočnica prvej slovenskej premiéry filmu Jánošík, ale tento rok máme aj storočnicu od dokončenia samotného objektu. Takže naozaj je to čas, kedy treba relatívne zásadným spôsobom zasiahnuť v prospech jeho obnovy. Mnohé sadrové reliéfne časti, vsadené do omietky, by sa mohli pri silnejšom vetre alebo búrke uvoľniť a spadnúť. To motivovalo predchádzajúceho riaditeľa ŠKO Vladimíra Šalagu, aby objednal reštaurátorský výskum,” doplnil Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.

Výskum podľa neho preukázal, že fasáda bola v dvadsiatych rokoch minulého storočia jednofarebná. „Na obdobie začiatku 20. storočia vo veľmi modernej sivej farebnosti. Jediným výrazným a farebne odlišným bol secesný nápis Grand Bio Universum v štítovej atike. Samozrejme, že súčasťou reštaurovania bude aj rekonštrukcia nápisu, ktorý bol v čiernej farbe na sivom podklade,” dodal Majtan.

Súčasťou projektu obnovy sú aj aktivity v podobe rôznych koncertov a spolupráce s nórskym partnerom. „Počas štyroch rokov tu budeme mať päť rôznych koncertov nórskych sólistov s našim orchestrom a zároveň aj spoluprácu s rôznymi menšinami. Tak, aby sme spĺňali a rozširovali povedomie o boji proti extrémizmu a rozvíjali spoluprácu medzi menšinami a väčšinovou spoločnosťou,” podotkol riaditeľ ŠKO Žilina.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.02.2019
Meštiansky dom č. 55 v Kežmarku obnovia vďaka dotácii
Meštiansky dom na Hlavnom námestí v Kežmarku obnovia vďaka dotácii z Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na pondelkovom rokovaní o tom rozhodli poslanci, ktorí Múzeu v Kežmarku schválili príspevok vo výške 204.000 eur.
viac
28.10.2020
Renesančnú zvonicu začnú rekonštruovať na jar budúceho roka
Renesančnú zvonicu v Kežmarku začnú v ďalšej etape rekonštruovať na jar budúceho roka. Mesto vďaka úspešnému projektu druhý rok pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa datuje do roku 1515.
viac
14.12.2020
Kremnica chystá z rozpočtu aj obnovu Zechenterovho domu
Mesto Kremnica bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom 6 506 347 eur, poslanci návrh rozpočtu schválili na novembrovom mestskom zastupiteľstve.
viac
29.01.2021
Detská železnica v Košiciach prejde obnovou
Na historickej úzkorozchodnej železničke v Košiciach by mali pribudnúť nové vozne. V rámci cezhraničného projektu plánujú tiež rozsiahlejšiu opravu trate či kotla najstaršej prevádzkyschopnej úzkorozchodnej parnej lokomotívy U36 003.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %