Utorok 01.12.2020
Dnes má meniny 
Edmund
°C
28.10.2020 09:15

Renesančnú zvonicu začnú rekonštruovať na jar budúceho roka


Snímka zdroj: (severovychod.sk).


Renesančnú zvonicu v Kežmarku začnú v ďalšej etape rekonštruovať na jar budúceho roka. Mesto vďaka úspešnému projektu druhý rok pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa datuje do roku 1515.


Informovala o tom Patrícia Rozgonyiová z oddelenia komunikácie a propagácie mesta Kežmarok s tým, že zvonicu naposledy kompletne rekonštruovali v roku 1999.      

„Kežmarská zvonica už potrebovala rekonštrukciu. Ide celkovo o investíciu 410 000 eur. Samospráva získala 244 000 eur ako podporu cez výzvu Prešovského samosprávneho kraja. Z toho dôvodu sa nám podarilo túto zvonicu pripraviť tak, aby sme mohli spraviť krok k odovzdaniu staveniska. Pokúsim sa, aby došlo k obnoveniu zlatých písmen, ktoré pripomenú i vyzdvihnú slávu celej stavby,“ vysvetlil primátor mesta Ján Ferenčák. V pláne je doplnenie a reštaurovanie tvaroslovia a farebnosti.       

Rozgonyiová ozrejmila, že zvonica podstúpi kompletnú rekonštrukciu exteriéru odbornými prácami, ktoré bude mať v rukách reštaurátor so svojím tímom. Obnovená bude sgrafitová výzdoba v priestoroch ozvučnicových otvorov na veži i nárožné kvádrovanie. Tím sa zameria i na opravu kamennej hlavice, stĺpov a portálu. Po obnove historickej omietky bude vo finále hrať rolu farebná úprava a nanesenie lazúry.      

„Začiatok rekonštrukcie bude posunutý na priaznivejšie mesiace, rátame tak marec, apríl. Dĺžka bola vyhodnotená na šesť mesiacov,“ dodala Lenka Bartoš Almášiová z predstavenstva spoločnosti, ktorá zastrešuje rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Projekt na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyjde na viac ako milión eur
Kaštieľ v Rusovciach bude mať nový projekt na jeho rekonštrukciu. Vypracovať ho má Združenie NKP Rusovce za viac ako jeden milión eur s DPH.
viac
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
22.12.2017
Sabinovská radnica v novom šate
V týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
viac
26.01.2018
Mesto Holíč získalo dotáciu na Koniareň viac ako pol milióna eur
Mesto Holíč získalo z Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu vo výške 588 860 eur. Finančné zdroje sú viazané na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Holíčsky zámok – Koniareň. Zmluva bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.18 %