Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
05.12.2019 02:10

Dobrý trh v Starej tržnici a v okolitých uličkách ponúkne bohatý program


Ilustračná snímka


Objavovanie susedstva, vianočná atmosféra, vynikajúce jedlo a kvalitný tovar, ale aj dôležité témy klimatickej zmeny na vás čakajú na decembrovom Dobrom trhu. Koná v nedeľu 15. decembra v Starej tržnici a okolí.


V striebornú nedeľu budú mať návštevníci Dobrého trhu možnosť nakúpiť všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky. Starú tržnicu zaplavia stánky s kvalitnými potravinami, originálnymi darčekmi, zero waste domácimi potrebami alebo dobrými knihami. Na výber budú originálne dizajnové kúsky, ale aj tovar pre deti či oblečenie.

Trh sa okrem Starej tržnice rozšíri aj do okolia. Novinkou v programe bude trh na Klobučníckej ulici, ktorý podujatie prepojí s vianočnými trhmi na Hlavnom námestí. “Premenu Klobučníckej ulice vnímame pozitívne. Rozhodli sme sa ňou preto pomyselne otvoriť dvere do susedstva Starej tržnice, ktorému sa v našom programe budeme venovať,” hovorí programová manažérka Dobrého trhu Illah van Oijen. Návštevníci budú mať možnosť nazrieť do tajných zákutí susedstva, vydať sa na komentovanú prehliadku Kláštora sv. Uršuly, zdarma sa dostanú do pozoruhodného Múzea J. N. Hummela alebo do podzemia Starej tržnice. Na pódiu pred Starou tržnicou budú počas celého dňa prebiehať koncerty. Vystúpia tu napríklad Živé kvety alebo detský spevácky zbor Superar a Funny Fellows tu pokrstia nový album. Na námestí návštevníci nájdu aj stánky s jedlom.

Oslava susedstva

Ako vždy, aj tento Dobrý trh bude malou oslavou susedstva. Do prípravy programu sa opäť zapojili inštitúcie či prevádzky v okolí, ktoré pre návštevníkov trhu pripravia špeciálny program. Domáci sa mohli, rovnako ako počas predošlých vydaní trhu na Jakubovom námestí a Panenskej, prihlásiť do susedskej výzvy. Vďaka spolupráci s Nadáciou VÚB organizačný tím opäť produkčne aj finančne podporí ich nápady.

„Návštevníkom Dobrého trhu odporúčame nájsť špeciálne vlajky s označením susedský

program, ktoré budú okolo nich v priestore a aj na mape. Práve na týchto miestach už tradične skvelú predvianočnú atmosféru ešte viac spríjemnia ochotní a kreatívni susedia z tejto lokality,“ hovorí Lucia Luptáková, zástupkyňa Nadácie VÚB, ktorá sa už druhý rok podpisuje pod toto mestské podujatie ako partner pre komunity.

Vo Vieche malých vinárov bude počas celého dňa hrať klaviristka Marta, v Oáze v Starej tržnici bude otvorený novootvorený keramický a čajový ateliér. V Poľskom inštitúte prebehnú kreatívne dielne, vo V klube zas Bazár Chalaňov a v Kunsthalle výstava Moc bezmocných. V Literárnom informačnom centre bude počas celého dňa program s časopisom Slniečko. Otvorené bude aj v redjniach Slávica a Slowatch na Laurinskej a v KC Dunaj na Nedbalovej, kde prebehne dobročinný SWAP.

Bohatý bude aj program pre deti. Na Dobrom trhu sa chystá výstava ilustrácií z detských kníh, čítačka, krst detskej knihy Adéle a Rúfus na cestách po Slovensku s vydavateľstvom Monokel a ilustrátorkou Veronikou Klímovou. Pripravený bude aj workshop kreslenia a diskusia na tému ilustrácie v detskej knihe s Heďkou Guitteriez, detské divadlo Maťko či koncert populárneho Pánka. Kúpiť si milý darček od detských predajcov budete môcť aj na detskom trhu v pasáži Central.

Nové Zero Waste opatrenia a dôležité témy

Dobrý trh bude opäť v bezodpadovom štandarde. Návštevníci odovdzávajú odpad na špeciálnych triediacich staniciach, kde im so separovaním odpadu pomáhajú dobrovoľníci. Podujatie sa snaží redukovať zbytočný odpad a platí na ňom zákaz jednorazových plastov. Namiesto toho používa kompostovateľné riady a zálohované poháre. Tentokrát budú môcť návštevníci vratné poháre vrátiť aj na Hlavnom Vianočnom trhu.

Na Dobrom trhu v Starej tržnici a okolí sa bude diskutovať aj na dôležitú tému čistoty ovzdušia. Diskusia s hosťami z iniciatívy Za čisté ovzdušie, SHMÚ a Inštitútu environmentálnej politiky sa koná ako súčasť Clean Air Forum. Na tému ekológie a klimatickej zmeny budú reagovať aj umelci, ktorí na námestí budú počas celého dňa tvoriť ľadové sochy. Súčasťou programu bude aj výstava Zastúpenia Európskej komisie s názvom 2030 is Now a výstava Ženské práva sú ľudské práva, ktorú pripravila Holandská ambasáda.

Dobrý trh v Starej tržnici a okolí sa koná v nedeľu 15. Decembra 2019 od 10:00 do 19:00

Udalosť na Facebooku: https://www.facebook.com/events/853698081734733/

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, Matúša Valla.

Autor: (ts-mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.07.2016
V Bratislave dnes odštartovali verejné podujatia bohaté na inovácie
V súvislosti s blížiacim sa 7. európskym samitom regiónov a miest 8. – 9. júla v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ, si hlavné mesto pre svojich občanov aj návštevníkov pripravilo bohatý kultúrno-spoločenský program v Starej tržnici pod názvom Bratislava uvádza POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA..
viac
16.06.2017
Svetový deň utečencov si Bratislava opäť pripomenie Dáždnikovým pochodom
Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov (World Refugee Day), ktorý nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova kvôli vojne alebo prenasledovaniu.
viac
12.12.2018
Vianočný Dobrý trh už túto nedeľu zaplní Starú tržnicu aj Námestie SNP
Už túto nedeľu 16. decembra sa bude konať obľúbený Dobrý trh, ktorý bude nielen v priestoroch Starej tržnice, ale rozšíri sa aj na celé Námestie SNP. Aj z tohto dôvodu bude uzavreté Námestie SNP pre automobilovú dopravu a tiež mestskú hromadnú dopravu.
viac
28.03.2019
V Starej tržnici budú Vegánske hody
V Starej tržnici v Bratislave sa uskutočnia nedeľu 31. marca Vegánske hody. Ponúknu 40 stánkov reštaurácií, výrobcov potravín či obchodov s rastlinnou kozmetikou a drogériovým tovarom netestovaným na zvieratách. Tiež celodenný sprievodný program. Organizátori očakávajú viac než 12.000 návštevníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %