Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
18.09.2020 10:20

Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít


Snímka zdroj: (bsk).


Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok.


To je časť aktivít v rámci projektu Vezmi si ma, ktorého cieľom je upozorniť na pohodený odpad a motivovať ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne. Projekt je súčasťou podujatia firemného dobrovoľníctva Naše mesto, ktorý sa v piatok koná aj v Bratislave a okolí.

„S voľne pohodeným odpadom v prírode dlhodobo bojujú viaceré mestá či obce. K zmene môže prispieť každý jeden z nás. Iniciatíva Vezmi si ma upozorňuje na to, že odpadky v prírode na zem nepatria a že čo si do prírody donesieme, to si so sebou aj odnesieme,” hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre marketing a komunikáciu z OZV ENVI-PAK.      

V rámci projektu Vezmi si ma je v Bratislave naplánovaných celkovo 24 aktivít. Čistiť sa bude napríklad povodenie Malého Dunaja, v Lamači sa budú likvidovať nelegálne skládky odpadu, v Petržalke čistiť lesík Starý háj. Projekt Vezmi si ma je jednou zo siedmich kategórií, do ktorých sú rozdelené dobrovoľnícke aktivity. Ďalšie sa týkajú revitalizácie zelene, upratovania, maľovania či pamiatkam napríklad na hrade Devín, v areáli antickej Gerulaty v Rusovciach či na hrade Čeklís v Bernolákove.      

Tento rok sa koná podujatie Naše mesto za prísnych hygienických opatrení, ktoré si vyžiadala situácia okolo nového koronavírusu. Na každú aktivitu je striktne dohodnutý počet dobrovoľníkov a iba z jednej prihlásenej firmy. Každý z dobrovoľníkov musí mať po celý čas rúško. Na aktivitách sa nemôžu zúčastniť rodiny či deti dobrovoľníkov ani ľudia nad 65 rokov, ľudia z rizikových skupín náchylnejší na ochorenie, napríklad s chronickým ochorením srdca a pľúc, cukrovkou alebo inak oslabenou imunitou.     

„Zrušili sme všetky aktivity v domovoch pre seniorov. Obmedzili sme počty dobrovoľníkov. Dbáme tak na to, aby sa rôzne skupiny navzájom nestretávali. Priemerný počet ľudí na jednej aktivite je 15, takže ide len o malé kolektívy,” podotýka výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.      

V Bratislavskom kraji je naplánovaných 145 aktivít. Najviac ich je v Bratislave – 136, organizujú sa však aj v Borinke, Bernolákove, Pezinku, Stupave, Svätom Jure a Senci. Celkový počet dobrovoľníkov je 2819.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.12.2016
Do likvidácie čiernych skládok investovala Považská Bystrica 60 000 eur
Na likvidáciu čiernych skládok vynaložilo mesto Považská Bystrica v tomto roku približne 60.000 eur. Mestu sa aj s podporou Envirofondu podarilo zlikvidovať jednu z najväčších čiernych skládok v miestnej časti Horný Moštenec.
viac
01.12.2020
Vezmi si ma mapuje nadšencov – bojovníkov proti pohodenému odpadu
Nielen počas aktivít ako Deň zeme, Naše mesto či Svetový čistiaci deň stovky dobrovoľníkov, združených v projekte Vezmi si ma, vyhľadávali a čistili prírodu od voľne vyhodených odpadov.
viac
06.05.2021
Mesto Michalovce sa borí s nelegálnymi skládkami
Samospráva mesta Michalovce odhalila počas apríla na svojom území 18 lokalít s nelegálnymi skládkami prevažne bežného komunálneho odpadu.
viac
03.06.2021
Do čistenia Prešova sa zatiaľ zapojilo takmer 1000 dobrovoľníkov
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto sa aj tento rok teší veľkému záujmu zo strany verejnosti. Vďaka zapojeným dobrovoľníkom sa za prvých 5 dní podarilo skrášliť 14 lokalít v Prešove.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %