Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
18.09.2020 10:20

Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít


Snímka zdroj: (bsk).


Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok.


To je časť aktivít v rámci projektu Vezmi si ma, ktorého cieľom je upozorniť na pohodený odpad a motivovať ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne. Projekt je súčasťou podujatia firemného dobrovoľníctva Naše mesto, ktorý sa v piatok koná aj v Bratislave a okolí.

„S voľne pohodeným odpadom v prírode dlhodobo bojujú viaceré mestá či obce. K zmene môže prispieť každý jeden z nás. Iniciatíva Vezmi si ma upozorňuje na to, že odpadky v prírode na zem nepatria a že čo si do prírody donesieme, to si so sebou aj odnesieme,” hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre marketing a komunikáciu z OZV ENVI-PAK.      

V rámci projektu Vezmi si ma je v Bratislave naplánovaných celkovo 24 aktivít. Čistiť sa bude napríklad povodenie Malého Dunaja, v Lamači sa budú likvidovať nelegálne skládky odpadu, v Petržalke čistiť lesík Starý háj. Projekt Vezmi si ma je jednou zo siedmich kategórií, do ktorých sú rozdelené dobrovoľnícke aktivity. Ďalšie sa týkajú revitalizácie zelene, upratovania, maľovania či pamiatkam napríklad na hrade Devín, v areáli antickej Gerulaty v Rusovciach či na hrade Čeklís v Bernolákove.      

Tento rok sa koná podujatie Naše mesto za prísnych hygienických opatrení, ktoré si vyžiadala situácia okolo nového koronavírusu. Na každú aktivitu je striktne dohodnutý počet dobrovoľníkov a iba z jednej prihlásenej firmy. Každý z dobrovoľníkov musí mať po celý čas rúško. Na aktivitách sa nemôžu zúčastniť rodiny či deti dobrovoľníkov ani ľudia nad 65 rokov, ľudia z rizikových skupín náchylnejší na ochorenie, napríklad s chronickým ochorením srdca a pľúc, cukrovkou alebo inak oslabenou imunitou.     

„Zrušili sme všetky aktivity v domovoch pre seniorov. Obmedzili sme počty dobrovoľníkov. Dbáme tak na to, aby sa rôzne skupiny navzájom nestretávali. Priemerný počet ľudí na jednej aktivite je 15, takže ide len o malé kolektívy,” podotýka výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.      

V Bratislavskom kraji je naplánovaných 145 aktivít. Najviac ich je v Bratislave – 136, organizujú sa však aj v Borinke, Bernolákove, Pezinku, Stupave, Svätom Jure a Senci. Celkový počet dobrovoľníkov je 2819.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.12.2020
Vezmi si ma mapuje nadšencov – bojovníkov proti pohodenému odpadu
Nielen počas aktivít ako Deň zeme, Naše mesto či Svetový čistiaci deň stovky dobrovoľníkov, združených v projekte Vezmi si ma, vyhľadávali a čistili prírodu od voľne vyhodených odpadov.
viac
06.05.2021
Mesto Michalovce sa borí s nelegálnymi skládkami
Samospráva mesta Michalovce odhalila počas apríla na svojom území 18 lokalít s nelegálnymi skládkami prevažne bežného komunálneho odpadu.
viac
12.07.2021
V Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú aj do väčších skládok
V bratislavskej Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú po menších smeťozberoch aj do väčších nelegálnych skládok na okraji mestskej časti, kde je potrebné pristaviť veľkokapacitný kontajner.
viac
30.09.2022
Poľovníci za posledné štyri roky odstránili z lesov 830 ton odpadu
Neporiadok a čierne skládky nachádzame nielen v mestách a na ich okrajoch, ale aj v prírode mimo obývaných oblastí. Množstvo odpadu sa nachádza v našich lesoch. Podľa informácií Slovenskej poľovníckej komory práve odtiaľ vyviezli poľovníci za posledné štyri roky 830 ton odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %