Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
18.11.2020 10:44

Do zberu šípok sa zapojilo takmer 1300 detí


Ilustračná snímka: (tasr).


Do štvrtého ročníka Zberu šípok spoločne s Lesmi SR sa zapojilo 217 tried v rámci 23 materských a základných škôl (ZŠ).


Na zbere sa zúčastnilo takmer 1300 detí s rodinami a vďaka nim sa podarilo vyzbierať 3782 kilogramov šípok. Informovala o tom Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici, ktorý projekt organizuje. Šípky putovali priamo do odštepného závodu (OZ) Semenoles v Liptovskom Hrádku.     

„Počas jesenných dní, kedy sa šípky zbierali, veľa pršalo a je preto chvályhodné, že aj za takého počasia nazbierali deti desiatky kilogramov šípok. Najvytrvalejší sú však rodičia,” zhodnotila koordinátorka projektu Anna Sliacka.      

V kategórii najlepšia trieda sa na prvom mieste umiestnili deviataci zo ZŠ Liptovská Lužná, ktorí vyzbierali 151 kilogramov šípok, čo bolo o sedem kilogramov viac, než nazbierali druháci z Evanjelickej základnej školy biskupa Jura Janošku v Liptovskom Mikuláši. Tretiu priečku obsadili tretiaci zo ZŠ Beňuš.      

Celý proces sušenia šípok je zložitý a trvá niekoľko dní. „Šípková dužina sa najskôr rozdrví a putuje do sušiarne. Po vysušení ide do špeciálneho stroja, tzv. kartáčovky s bubnom, ktorý odsaje chĺpky. Vysušená dužina sa následne vyčistí, odseparuje na hrubú, jemnú dužinu a jadrá. Potom ide na ďalšie spracovanie,” vysvetlil poverený riaditeľ OZ Semenoles v Liptovskom Hrádku Marek Šimanský. Vysušená dužina má po odstránení vlhkosti, jadier a chĺpkov len 25 percent z pôvodnej váhy.      

Podľa Debnárovej za každý vyzbieraný kilogram šípkových plodov získala škola 0,50 eura. Tri najlepšie triedy dostanú ako darček výlet na miesta s lesníckou históriou a každé dieťa, ktoré sa do projektu zapojilo, šípkový čaj a balíček drobností.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2020
Kampaň Do školy na bicykli
Včerajším dňom začala dvojtýždňová kampaň, ktorej cieľom je motivovať deti a ich rodičov, aby vyskúšali ísť do školy inak, ako autom či iným motorovým dopravným prostriedkom. Kampaň organizuje Cyklokoalícia pod záštitou ministra dopravy a výstavby SR.
viac
07.10.2020
Žilina zrekonštruovala tri materské školy za 1,5 milióna eur z eurofondov
Mesto Žilina zrekonštruovalo materské školy (MŠ) Čajakova, Trnavská a Petzvalova za viac ako 1,5 milióna eur. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka získalo financie z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
14.10.2020
Súťaž vyzýva žiakov ZŠ, aby sa stali dobrodruhmi a spoznali horný Zemplín
Motivovať k aktívnemu pohybu a spoznávať územie horného Zemplína je cieľom súťaže určenej žiakom základných škôl (ZŠ) Staň sa dobrodruhom a spoznaj horný Zemplín.
viac
30.10.2020
Do kampane Do školy na bicykli sa zapojilo 238 škôl z celého Slovenska
V poradí šiesty ročník kampane Do školy na bicykli priniesol aj napriek pandemickej situácii rekordnú účasť škôl. Do kampane sa zapojilo 238 materských, základných či stredných škôl z celého Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %