Utorok 07.07.2020
Dnes má meniny 
Oliver
°C
10.10.2019 11:05

Budatínsky rínok láka rozmanitosťou


Budatínsky rínok je typicky jesenné podujatie.


Otváranie novej expozície, krst knihy, drotárska rozprávka, hudobný program, remeselný jarmok. V nedeľu 20. októbra to bude v areáli Budatínskeho hradu naozaj pestré. So sezónou sa rozlúčime na tradičnom Budatínskom rínku.


Podujatie začína dopoludnia o 10. hod. Predstavia sa na ňom študenti stredných odborných škôl Žilinského samosprávneho kraja aj rôzni farmári a remeselníci. „Chýbať nebude výroba jablčného muštu, varenie slivkového lekváru, práce na kolovrátku, stavanie studne, vyhňa s kováčmi, košikár a mnohé iné tradičné remeslá. Návštevníci sa môžu tešiť na originálne šperky, keramiku, ručne vyrábané mydlá či včelie produkty. Na hrade budú počas celého dňa prebiehať špeciálne zážitkové prehliadky. Tentokrát prítomní uvidia ako drotár Michal zachráni princeznú Veronku z kráľovstva zlej čarodejnice Kazimíry.“ približuje kultúrna manažérka Považského múzea v Žiline Petra Labantová.

Lákadlom bude určite otvorenie novej expozície „Pred hradbami, za hradbami“. Do hradu sa tak po mnohých rokoch vráti archeológia. Prvá časť expozície ponúkne informácie o lokalitách pevnostného charakteru známych zo Žilinskej kotliny a neďalekých obcí v katastri Považskej Bystrice a Púchova. Druhá časť je venovaná prevažne výskumu Budatínskeho hradu, ktorý do značnej miery ozrejmil jeho dejiny. „Celá expozícia je doplnená piatimi trojrozmernými modelmi, ktorých autorom je historik dopravy Peter Šimko. Tri z nich zobrazujú vývoj hradu v rôznych obdobiach. Najprekvapivejším je azda model hradu v období gotiky, keď pozostával len z veže, malej drevenej stavby a hradby s bránou. Predstavu o odievaní mužov a žien poskytnú rekonštrukcie dobových kostýmov. Súčasťou novej expozície je aj prízemie veže. V charizmatickom kamennom interiéri tak môžu návštevníci vidieť tie najvzácnejšie predmety z oblasti archeológie, histórie a numizmatiky. Tento priestor sme nazvali symbolicky Tesaurus Mesealis.“ doplnila archeologička Považského múzea v Žiline Zuzana Staneková. Záujemcov počas podujatia čakajú dve komentované prehliadky i workshopy hrnčiarstva a archeológie. Otvorenie expozície podporil Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom projektu „Každá história si zaslúži svoj priestor“, p. č. 304021C852 z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020 so spolufinancovaním z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR. V rámci projektu bola obnovená ďalšia časť fasády Budatínskeho hradu a priestory druhého nadzemného podlažia, kde vznikla nová expozícia.

Bohatý program bude aj na hlavnom pódiu. Publikum krátko popoludní naladí Roman Nadányi & The Band. Na slávnostnom otvorení podujatia o 14.00 bude do života uvedená kniha „Budatínsky hrad“ – druhé rozšírené vydanie. „Najmä rodiny s deťmi poteší rozprávka Pinokio v podaní Divadla zo šuflíka. Vystúpi aj stredoveká kapela Strigôň a podvečer zaznejú nezabudnuteľné hity skupiny Duchoňovci, ktorá piesňami známeho interpreta spríjemní celkovú atmosféru.“ pozýva Petra Labantová.

Parkovanie áut v blízkosti areálu bude počas podujatia obmedzené, na záchytné parkovisko navedú vodičov značenia.

 Viac informácií nájdete na: www.pmza.sk

 

Autor: PhDr. Magdaléna Lacková, Považské múzeum v Žiline


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.09.2016
Stretnutie drotárskych majstrov
Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje v dňoch 16. – 17. 9. 2016 v areáli Budatínskeho hradu jubilejný XXV. ročník celoslovenského workshopu s medzinárodnou účasťou.
viac
13.06.2019
Slovenskí a českí drotárski majstri sa zídu v Budatínskom hrade
Drotárski majstri zo Slovenska a Česka sa budúci piatok (21. 6.) a v sobotu (22. 6.) zídu v areáli Budatínskeho hradu v Žiline na XXVIII. stretnutí drotárskych majstrov. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea v Žiline Magdaléna Lacková.
viac
26.11.2019
V Budatínskom hrade vystavia stavovce
Považské múzeum v Žiline disponuje rôznorodou a rozsiahlou zoologickou zbierkou, ktorú by chcelo priblížiť návštevníkom atraktívnou formou. Vo Veľkej sále Budatínskeho hradu preto otvoria 17. decembra 2019 výstavu s názvom Stavovce severozápadného Slovenska.
viac
29.11.2019
Považské múzeum v Žiline pozýva na svoj decembrový program
Príďte si pozrieť stále expozície Budatínskeho hradu a jeho kaplnky ako aj Drotársky pavilón. Okrem toho sú pre návštevníkov pripravené zaujímavé a lákavé podujatia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %